آیلتس به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی می باشد. آیلتس در واقع آزمونی بریتانیایی است و از این نظر در برابر تافل، آزمون
آمریکایی قرار می گیرد. این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می شود.

آزمون آیلتس
نمره بندی این آزمون از ۰ تا ۹ سطح را شامل می شود و نمره قبولی برای آزمون وجود ندارد؛ اما به طور معمول سطح ۵ نمره
متوسط و ۶ به بالا خوب تلقی می شود. دانشگاه های کمبریج، آکسفورد و هاروارد آیلتس با حداقل سطح ۷ را می پذیرند.
آزمون آیلتس از ۴ بخش شنیدار، خواندن، نوشتن و مکالمه تشکیل شده است. کل آزمون دارای دو گونه آکادمیک و عمومی است
که نوع آکادمیک مشکل تر بوده و همین آزمون است که برای ورود به دانشگاه ها مورد نیاز می باشد.
آیلتس معیاری است جهت سنجش دانش زبان انگلیسی اشخاصی که می خواهند در کشورهای انگلیسی زبان درس بخوانند، کار
کنند یا به آن کشورها مهاجرت نمایند. امتحان آیلتس با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و
سازمان IDP استرالیا برگزار می شود. این امتحان از بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین المللی جهت سنجش سطح زبان انگلیسی پیروی می کند و چهار توانایی Speaking و Listening ,Reading ,Writing داوطلبان را مورد ارزیابی قرار می دهد. بسیاری از دانشگاه ها در کشورهای مختلفی همچون کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزلند و آمریکا امتحان IELTS را به رسمیت می شناسند. همچنین جهت مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند، داشتن مدرک IELTS الزامی است. این امتحان در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می گردد. شرکت کنندگان در امتحان IELTS به طیف وسیعی از سوالات بسیار ساده تا بسیار مشکل پاسخ می دهند. نمره هر بخش از امتحان بین صفر تا ۹ می باشد. نمره کلی امتحان، با معدل گیری از نمره چهار بخش امتحان محاسبه می گردد. در کارنامه IELTS، علاوه بر نمره کلی، نمره هر بخش بطور جداگانه ذکر می شود.
هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره ای را مشخص می کند و اکثر آنها حداقل نمره کلی ۶٫۵ را می خواهند، بطوری که
نمره هر بخش هم از ۶ کمتر نباشد (البته این قاعده کلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد).
در روز امتحان ابتدا به سؤالات Listening پاسخ خواهید داد، سپس به سؤالات Reading و بعد به سؤالات Writing. تاریخ و ساعت برگزاری قسمت Speaking در روز امتحان به شرکت کنندگان اعلام می شود و معمولاً امتحان Speaking از عصر روز امتحان شروع
شده و به مدت ۵ روز ادامه می یابد. تمامی مراحل کتبی امتحان باید با مداد نوشته شود و داوطلبان اجازه استفاده از خودنویس یا
خودکار را در هیچ مرحله ای از امتحان کتبی ندارند.
دو هفته پس از پایان یافتن آزمون IELTS، نتایج امتحان Speaking اعلام خواهد شد و کارنامه فقط به شخص امتحان دهنده داده می شود و از طریق تلفن، فکس یا ایمیل قابل دریافت نیست.  
تا ۵ کارنامه برای دانشگاه ها و مؤسسات مورد درخواست شما بصورت رایگان توسط دفاتر برگزار کننده امتحان ارسال می گردد، به
شرطی که از تاریخ امتحان شما بیشتر از یک ماه نگذشته باشد. اگر بیشتر از یک ماه از تاریخ امتحانتان سپری شود یا بخواهید بیشتر از ۵ کارنامه برایتان ارسال شود، به ازای هر کارنامه باید مبلغی را بپردازید. اکثر دانشگاه ها کارنامه IELTS را که بیشتر از دو سال از تاریخ آن گذشته باشد، قبول ندارند. مسئولیت نوع امتحانی که می خواهید در آن شرکت نمایید، بر عهده شماست و باید در هنگام ثبت نام، نوع امتحان مورد نظرتان را در فرم ثبت نام قید کنید.

 

بخش های مختلف آزمون IELTS 
شنیداری (Listening) 
زمان: حدوداً ۳۰ دقیقه
تعداد سؤال: دفترچه ای حاوی چهل سؤال در ۴ بخش

 • نوار امتحان Listening فقط یک بار پخش می شود.
 • قبل از پخش نوار فرصت دارید تا سؤال ها را مرور کنید.
 • پس از پایان یافتن هر بخش، فرصت دارید تا جواب های خود را بازبینی نمایید.
 • پاسخ ها باید در دفترچه سؤالات نوشته شود.
 • با پایان نوار، ده دقیقه فرصت دارید تا جواب ها را از دفترچه سؤالات به پاسخنامه منتقل نمایید.
 • دو بخش اول شامل موضوعاتی اجتماعی است و مکالمه بین دو یا چند نفر می باشد.
 • دو بخش دوم شامل موضوعاتی دانشگاهی است. یک مکالمه حداکثر چهار نفره و یک کنفرانس، تشکیل دهنده این بخش ها هستند.

 

خواندن (Reading) 
General Training Reading
زمان: ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سؤال

 • دفترچه ای حاوی متون که جمعاً ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارد، به داوطلب داده می شود.
 • زمان اضافه ای جهت انتقال جواب ها از دفترچه سؤالات به پاسخنامه به شما داده نمی شود. برخلاف بخش Listening، متون بکار رفته در دفترچه سؤالات از مجلات، جزوات، کتاب ها و روزنامه ها انتخاب شده اند و مخاطب آنها خواننده غیر متخصص است.
 • بخش اول در مورد امور روزمره اجتماعی است.
 • بخش دوم در مورد جزوات آموزشی و احتیاجات رفاهی است.
 • بخش سوم شامل یک متن بلند با موضوعی عمومی است.

 

Academic Reading
زمان: ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سؤال

 • دفترچه ای حاوی ۳ متن که جمعاً ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارد، به داوطلب داده می شود.
 • زمان اضافه ای جهت انتقال جواب ها از دفترچه سؤالات به پاسخنامه به شما داده نمی شود. بر خلاف بخش Listening، متون بکار رفته در دفترچه سؤالات از مجلات، جزوات، کتاب ها و روزنامه ها انتخاب شده اند و مخاطب آنها خواننده غیر متخصص است.
 • متون جنبه علمی دارند.
 • حداقل یکی از سه متن، نوشتاری استدلالی است.
 • در صورتی که متن حاوی لغات تخصصی و فنی باشد، واژه نامه ای کوتاه نیز همراه آن خواهد آمد.

 

نوشتاری (Writing) 
General Training Writing
زمان: ۶۰ دقیقه
برای دو موضوع باید انشاء بنویسید.
در موضوع اول (1 Task) باید نامه ای به شخصی فرضی بنویسید و در آن مسئله یا مشکلی را شرح دهید. نامه شما باید حداقل ۱۵۰ کلمه داشته باشد. اگر نامه ای کمتر از ۱۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۲۰ دقیقه از وقت را به موضوع اول اختصاص دهید. برای نوشتن نامه می توانید یکی از چهار نوع نامه زیر را انتخاب کرده و یک نامه فرضی بنویسید:

 • شکایت نامه / نامه درخواست اطلاعات Complaint / Request of information letter 
 • نامه درخواست کار Job application letter 
 • نامه شخصی Personal letter 
 • نامه رسمی اداری Formal business letter 

در موضوع دوم (2 Task) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کنید و باید حداقل ۲۵۰ کلمه در مورد آن بنویسید. اگر انشایی کمتر از ۲۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۴۰ دقیقه از وقت را به موضوع دوم اختصاص دهید.
 

Academic Writing
زمان: ۶۰ دقیقه
برای دو موضوع باید انشاء بنویسید.
در موضوع اول (1 Task) باید در مورد جدول یا نموداری که به شما داده شده است، توضیح دهید. انشاء شما باید حداقل ۱۵۰ 
کلمه داشته باشد. اگر انشایی کمتر از ۱۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۲۰ دقیقه از وقت را به موضوع
اول اختصاص دهید.
در موضوع دوم (2 Task) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کنید و باید حداقل ۲۵۰ کلمه در مورد آن
بنویسید. اگر انشائی کمتر از ۲۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۴۰ دقیقه از وقت را به موضوع دوم
اختصاص دهید.

گفتاری (Speaking) 
بخش صحبت کردن که زمان آن ۱۱ تا ۱۴ دقیقه است، یک امتحان بصورت مصاحبه رو در رو م یباشد و شامل سه بخش است.

 • بخش اول ۴ تا ۵ دقیقه به طول می انجامد و متقاضی باید به سوالات عمومی و شخصی در مورد محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی و علایق خود جواب دهد.
 • در بخش دوم باید به مدت ۲ دقیقه در مورد موضوعی که به شما داده می شود، صحبت کنید. قبل از آن، یک دقیقه فرصت دارید تا در مورد موضوع فکر کنید و یادداشت بردارید. پس از پایان ۲ دقیقه، به یک یا دو سؤال در مورد موضوع صحبتتان باید پاسخ دهید.

       * مهم نیست به تمام سؤالات روی کارت پاسخ دهید، اما باید بتوانید از آنها استفاده کرده و تا دو دقیقه به صحبت خود ادامه دهید.

 • در بخش سوم به مدت ۴ تا ۵ دقیقه با مصاحبه کننده صحبت خواهید کرد. محور گفتگوی شما موضوعی است که در بخش دوم به آن پرداخته اید.

یکی از مهمترین عوامل کسب موفقیت و نمره خوب در امتحان IELTS، نحوه مطالعه برای امتحان است.

 

سطح‌بندی نمرات آزمون آیلتس از ۰ تا ۹

سطح

توضیح

۰

هیچ اطلاعات قابل ارزیابی ندارد.

۱

در اصل هیچ توانایی برای استفاده از زبان بیش از چند کلمه مجرد ندارد.

۲

امکان ارتباط واقعی وجود ندارد، مگر برای اطلاعات بسیار ابتدایی با استفاده از واژگان مجرد یا قالب‌های کوتاه در موقعیت های آشنا و برای برطرف کردن نیازهای ابتدایی و فوری. مشکلات زیادی در فهم انگلیسی گفتاری و نوشتاری دارد.

۳

فقط می‌تواند مفهوم کلی را در موقعیت های خیلی آشنا درک و منتقل کند. توقف‌های مکرر در هنگام ارتباط مشاهده می‌شود.

۴

قابلیت‌های ابتدایی محدود است به موقعیت های آشنا. مشکلات مکرر در فهم و بیان منظور دارد. توانایی استفاده از زبان پیچیده را ندارد.

۵

دارای مهارت نسبی زبان با قابلیت درک عمومی معنا در بیشتر موقعیت ها می‌باشد، گرچه احتمال اشتباهات بسیار وجود دارد. باید توانایی ایجاد ارتباطات اولیه را در حوزه تخصصی خود داشته باشد.

۶

علیرغم بعضی بی‌دقتی‌ها، عدم تناسب‌ها، و نافهمی‌ها، در کل دارای مهارت مؤثر زبانی است. قادر به استفاده و فهم زبان نسبتاً پیچیده به ویژه در موقعیت های آشنا می‌باشد.

۷

مهارت کاملا کاربردی زبان را داراست، گرچه با اشتباهات هر از گاهی در دقت، تناسب، و درک زبان همراه ‌است. در کل توانایی آن را دارد که از پس زبان پیچیده برآید و استدلال‌های جزیی نگر را درک کند.

۸

مهارت کاملا کاربردی زبان را داراست و تنها هر از گاهی اشتباهاتی از نظر دقت و تناسب کاربرد مرتکب می‌شود. ممکن است در موقعیت های ناآشنا فهم کامل زبان صورت نگیرد. از پس مباحثات پیچیده و مشروح به خوبی برمی‌آید.

۹

مهارت کاملا کاربردی زبان را داراست: دقیق، صحیح، روان همراه با فهم کامل.

 

اعتراض به نتیجه آزمون آیلتس

هر داوطلبی می‌تواند اعتراض و عدم رضایت خود نسبت به نتیجه آزمون را به مرکز مربوطه اعلام نماید. بر اساس مقررات آیلتس، داوطلبان می‌بایست اعتراض خود را ضمن تکمیل یک برگه اعتراض به فاصله شش هفته از تاریخ آزمون رسماً اعلام دارند. به واسطه این برگه، داوطلب حق اعتراض برای هر یک از بخش‌ها یا مهارت‌هایی که فکر می‌کند در آن نمره‌ای کمتر از آنچه می‌بایست به وی تعلق گرفته‌است را خواهد داشت. داوطلب تنها با پرداخت مجدد هزینه آزمون می‌تواند به نتیجه آزمون خود اعتراض نماید که در صورت تأیید و درست بودن اعتراض، این مبلغ به وی عودت داده می‌شود؛ در غیر این صورت، هیچ بخشی از هزینه قابل استرداد نخواهد بود.

 

مشکلات آیلتس

یکی از بزرگترین مشکلات آزمون آیلتس، احتمال لو رفتن سؤالات از طریق برگزارکنندگان آزمون است. طی سال های اخیر در ایران در پی شائبه لو رفتن سؤالات، چند مرتبه شاهد "withheld" یا "نگه داشتن" نتیجه آزمون از طریق مؤسسه IDP بوده ایم. به هنگام ثبت نام و امضای رضایت نامه شرایط آزمون، یکی از بندهای آن، اجازه نگه داشتن نتایج را به مؤسسه برگزارکننده آیلتس می دهد. مطابق این بند "آیلتس می‌تواند نمره‌های شما و طبعاً کارنامه شما را پس از سیزده روزی که قول داده شده، به شما ندهد و نگه دارد". نگه داشتن می تواند جمعی و یا فردی باشد.

 

Withheld (موارد فردی)

 1. اگر در فاصله کوتاهی نمره شما شدیداً افزایش داشته باشد. مثلاً در فاصله دو هفته یا یک ماه “دو یا سه” نمره افزایش داشته باشید. در این صورت، سازمان مرکزی IELTS با کنترل دوباره، امکان دارد از شما بخواهد مجدداً هر چهار اسکیل یا یکی از آنها را امتحان بدهید. یا اینکه از شما می خواهد با خط خودتان توضیح دهید که در این فاصله کوتاه چه اتفاقی افتاده است. پس از این، احتمالاً نمره شما بدون تغییر آزاد می‌شود، مگر اینکه IELTS اقناع نشود؛ که در این صورت امکان دارد هیچ نمره‌ای به شما داده نشود.
 2. تفاوت دست خط در اسکیل های سه گانه (ریدینگ، لیسنینگ و رایتینگ) که شائبه تقلب را به وجود بیاورد.
 3. مغایرت نام و نام خانوادگی و تاریخ تولد در اوراق ثبت نامی با مدارک ارائه شده.

 

Withheld (موارد جمعی)

 1. شائبه تقلب یا لو رفتن سؤالات به صورت کلی و عمومی از سوی مسئولان یک مرکز IELTS
 2. تعداد “نامعقول و بسیار زیاد” افرادی که در اسکیل های دریافتی (ریدینگ و لیسنینگ) ۲ نمره یا بیشتر با اسکیل های تولیدی (اسپیکینگ و رایتینگ) فاصله دارند.
 3. دریافت گزارش در مورد تخلف، رشوه از سوی نهادهای خاص نظارتی (سازمان بازرسی کل کشور، سازمان سنجش) در مورد یک مرکز برگزارکننده آیلتس
 4. نظارت سالانه دوره‌ای وRandomبرای بالا بردن کیفیت از سوی سازمان مرکزی IELTS

 

سطح آیلتس مورد نیاز برای پذیرش برخی از مؤسسه‌ها

دانشگاه

کم‌ترین امتیاز آیلتس

دانشگاه آکسفورد

۷٫۰

مدرسه اقتصاد لندن

7.0/7.5 (depends on LSE's individual department requirement)

دانشگاه ادینبرو

7.0 (All programs in Business, Management, Finance, Law, English Literature and Celtic/Scottish Studies)

دانشگاه کمبریج

۷٫۰ / ۷٫۵

دانشگاه گلاسگو

6.5 (General)/ 7.0 (Faculty of Arts & Humanities)

کالج دانشگاهی لندن 

6.5/7.0/7.5 (depends on UCL's individual faculty/department requirement)

کالج سلطنتی لندن 

6.5 (7.0 for the Life Sciences Department and the Imperial Business School)

دانشگاه اکستر

۷٫۰

دانشگاه لیورپول

۶٫۰

دانشگاه بیرمنگام

۶٫۵

دانشگاه کاتولیک لون بلژیک

6.5 (KU Leuven)

دانشگاه اسکس

۵٫۵

Cranfield
University

6.5/7.0 (depends on MSc)

 

 

(+98) 513-760-2814
info@parsinehsadra.com
ساعت کاری 8.30 - 15.30
به جز ایام تعطیل
خراسان رضوی ، مشهد ، بلوارسجاد
بنفشه 3 ، پلاک 180