آزمون OET که مخفف Occupational English Test است، به منظور ارزیابی توانایی زبانی و ارتباطی شاغلین در رشته های مرتبط با پزشکی که علاقمند به کار در استرالیا، نیوزیلند و سنگاپور هستند، می باشد. در واقع، این آزمون مختص پزشکان و پیراپزشکان می باشد. این آزمون همانند بسیاری از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی مانند IELTS یا TOEFL هر 4 مهارت اصلی زبان آموزان شامل ListeningSpeaking,  Writing, Reading, را می سنجد که البته بر اساس مباحث پزشکی می باشد. این آزمون با تاکید بر موضوعات پزشکی زیر می باشد:

 • Dentistry
 • Pharmacy
 • Dietetics
 • Podiatry
 • Nursing
 • Radiography
 • Occupational Therapy
 • Speech Pathology
 • Optometry
 • Veterinary Science
 • Physiotherapy
 • Medicine

این امتحان، بین المللی بوده و مهارت های لازم برای ارتباطات به زبان انگلیسی در محیط کار بهداشتی درمانی را در کارشناسان و متخصص‌های مربوطه می‌سنجد.

 

تاریخچه

OET در اواخر ۱۹۸۰ طی قراردادی با دولت فدرال استرالیا تأسیس شد و در سال ۲۰۱۳ تحت مالکیت دانشگاه کمبریج درآمد.

 

بخش های مختلف آزمون

امتحان ارزیابی زبان انگلیسی (او ای تی) برای متقاضیان گروه‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری، دامپزشکی و تکنیسین های رادیولوژی، گفتاردرمانی، کارشناسان فیزیوتراپی، اپتومتری و تغذیه تعیین شده است. این امتحان دارای چهار بخش

 1. شنیداری (Listening)
 2. خواندن (Reading)
 3. نوشتاری (Writing)
 4. گفتاری (Speaking)

است؛ ولی سؤالات نوشتاری و گفتاری آن به طور اختصاصی برای هر رشته با لغات تخصصی همان رشته تهیه می‌شود. این امتحان در ایران نیز برگزار می‌گردد.

 

سطح‌بندی 

امتحان OET مردودی یا قبولی ندارد و فقط بیانگر این است که مهارت فرد در کاربرد زبان انگلیسی حرفه‌ای در چه سطحی است. مدرک کسب شده از آزمونOET  برای مدت زمان 2 سال دارای اعتبار می باشد. فرم نمره دهی و امتیاز دهی این آزمون در هر یک از مهارت های 4 گانه زبان به صورت A, B, C, D, E  می باشد (در جدول زیر توضیح داده شده است) که اکثر مراکز مهم و بنام در سراسر جهان حداقل امتیازB  را قبول دارند؛ حال آنکه در بسیاری از مراکز نمره C نیز قابل قبول می باشد. لازم به ذکر است این امتیاز، در تمامی مهارت ها می بایست از طرف داوطلب کسب شود. شورای ارزیابی کننده مدارک شما برای دادن مجوز کار در زمینه بهداشت و درمان، تعیین می‌کند نمره قبولی شما کدام باشد که معمولاً A یا B است.

 

سطح OET

میزان مهارت

A

سطح بالای کارایی/ در حد زبان مادری

B

سطح بالایی از عملکرد، به عنوان مثال قادر به استفاده از زبان انگلیسی با تسلط و دقت کافی برای نیازهای حرفه‌ای

C

سطح خوبی از عملکرد؛ با این حال، در بسیاری از سازمان های ارزیابی مدارک تحصیلی بهداشتی و درمانی برای اجازه کار قابل قبول نیست

D

سطح متوسط عملکرد؛ نیاز به بهبود

E

سطح پایین عملکرد؛ نیاز به بهبود قابل توجه

 

ساختار آزمون 

آزمون OET  بر روی کاغذ انجام می شود و ساختار کلی آن به صورت زیر می باشد :

Listening

حدودا 50 دقیقه

دو بخش مشترک بین تمام 12 رشته

Reading

60 دقیقه

دو بخش مشترک بین تمام 12 رشته

Writing

45 دقیقه

یک بخش مجزا برای هر رشته

Speaking

حدودا 20 دقیقه

دو بخش مجزا برای هر رشته

 

آزمون OET  چه مزایایی بر دیگر مدارک بین المللی زبان انگلیسی دارد؟

داوطلبان در مهارت های شنیدن(Listening)  و خواندن (Reading) به سؤالات مشترک و یکسان پاسخ می دهند؛ ولی سؤالات در مهارت های نوشتن (Writing) و صحبت کردن (Speakingبرای هر رشته تحصیلی به صورت اختصاصی و مجزا ارائه می گردد. در صورتیکه داوطلبی در آزمون OET شرکت کند و در یک یا چند مهارت نتواند نمره لازم را کسب نماید، در آزمون بعد فقط در مهارت هایی که نمره اش به حد نصاب لازم نرسیده است، شرکت خواهد کرد. برای مثال، اگر فردی در آزمون OET شرکت کرد و در مهارت های شنیدن، خواندن و سخن گفتن نمره مناسب را کسب نمود ولی در مهارت نوشتن به حد نصاب لازم نرسید، کافیست در آزمون OET  بعدی فقط در امتحان مهارت نوشتن شرکت نماید.

بر اساس قوانین فعلی آزمونOET، هیچ محدودیتی برای شرکت در آزمون های مجدد برای اخذ نمره مناسب در هر یک از مهارت های چهارگانه وجود ندارد.

 

(+98) 513-760-2814
info@parsinehsadra.com
ساعت کاری 8.30 - 15.30
به جز ایام تعطیل
خراسان رضوی ، مشهد ، بلوارسجاد
بنفشه 3 ، پلاک 180