برگ برنده در تداوم رشد اقتصاد استرالیا چیست؟

به کرات راجع به اقتصاد روبه رشد استرالیا صحبت شده و مقاله چاپ شده است. اما سوالی که در ذهن پیش می آید این است که با توجه به نیروی کاری گران و اقتصاد کوچکش چرا هنوز اقتصاد رو به رشد و پایداری دارد؟ آیا معجزه ای در اقتصاد این کشور رخ می دهد؟
خیر ، معجزه ای اتفاق نیافتاده است بلکه عاملی که باعث حرکت رو به رشد اقتصاد استرالیا شده است، مهاجرت است.
در این مقاله که بقلم آرمین هاشمی ، اقتصاددان ، سعی شده به طور مختصر این موضوع بررسی شود.
پرده اول: واردات مهاجرین مهارتی
افزایش میانگین سنی افراد جامعه در کشور های در حال توسعه باعث ایجاد فشار اقتصادی بر روی دولت های آنها می شود، زیرا با بازنشسته شدن افراد ، مالیات پرداختی به دولت کاهش پیدا کرده که این امر فشار مضاعفی به آنها وارد می کند، مانند هزینه های درمانی Medicare ، حال آنکه در استرالیا با ورود مهاجران دارای مهارت، میانگین سن جامعه کنترل می شود ( ورود افراد جوان ) و روزانه نیروی کار ماهر که قادر به تولید و پرداخت مالیات هستند به جامعه اضافه می شود و در نتیجه فشار هزینه های افراد مسن جامعه به روی دولت را کم می کند.
پرده دوم : صادرات تحصیلات
تحصیلات 7.5% کل صادرات استرالیا را به ارزش 28 میلیارد دلار را تشکیل می دهد.
با توجه به هزینه های بالای زندگی و رتبه بندی پایین تر دانشگاه های استرالیا نسبت به آمریکا، انگلیس و کانادا، سوال اینجاست که چرا دانشجویان بین المللی استرالیا را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند؟
امید به مهاجرت و زندگی در استرالیا.
از همین رو می توان نتیجه گرفت چرا مهاجرت یکی از دلایل اصلی این حجم از صادرات تحصیلی کشور استرالیا را تشکیل می دهد.
اقتصاد
میزان صادرات این کشور در سال 17-2016
پرده سوم : صنعت ساختمان
صنعت ساختمان در استرالیا 8% کل تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد و بیش از یک میلیون نفر در این صنعت مشغول به کار هستند. ورود نیروی کار ماهر، با تجربه وآماده به کار در استرالیا تقاضای مسکن را برای مدت طولانی ثابت نگه داشته است و باعث رونق این صنعت در اقتصاد شده است.
پرده آخر: نگرانی دولت
کشور استرالیا با تراکم پایین، امن، طبیعت بسیار زیبا، اقتصاد قدرتمند و قانونمند و پیشرفته هست که البته این امکانات را دولت برای شهروندان خود فراهم کرده است.
آنچه که باعث نگرانی و ایجاد طرز فکر کاهش مهاجر شده است، کمبود امکانات اجتماعی رفاهی مانند مدرسه ، جاده و حمل و نقل عمومی هست که با توجه به علاقه ورود سرمایه گذاران و مهاجران مهارتی می توان از این فرصت برای گسترش زیر ساخت ها و قوی تر کردن اقتصاد و زیر ساخت های جاده ایی برای پراکنده کردن جامعه متمرکز در شهر های بزرگ مانند سیدنی و ملبورن کرد که نه تنها باعث پایداری اقتصاد رو به رشد آن خواهد شد بلکه فرصتی برای کسب مزیت نسبی در برخی صنایع برای رقابت در سطح جهانی را بوجود بیاورد.
آنچه که به اقتصاد استرالیا توانی مضاعف خواهد داد استفاده از سرمایه مهاجرت جهت کسب مزیت نسبی در صنایع خاص در بلند مدت خواهد

 

(+98) 513-760-2814
info@parsinehsadra.com
ساعت کاری 8.30 - 15.30
به جز ایام تعطیل
خراسان رضوی ، مشهد ، بلوارسجاد
بنفشه 3 ، پلاک 180