تاثیر زیست محیطی ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف در استرالیا

با گذشت چند ماه از معرفی ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی توسط سوپرمارکت های بزرگ استرالیایی، اکنون یک گروه صنعتی در کشور برآورد کرده است که با اجرای این رویکرد در استرالیا از ورود ۱/۵ میلیارد کیسه پلاستیکی به چرخه مصرف جلوگیری شده است.
ممنوع کردن استفاده از کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف توسط دو سوپرمارکت بزرگ استرالیایی سبب شده تا از ورود ۱/۵ میلیارد کیسه پلاستیکی یکبار مصرف به محیط زیست جلوگیری به عمل آید. این امر در حالی رخ می دهد که صنعت خرده فروشی در کشور امیدوار است این رویکرد سرآغاز حرکتی تازه برای رویکردهای بدیع دیگر در کشور باشد.
تصمیم سوپرمارکت های کولز (Coles) و وولورت (Woolworths) در استرالیا برای ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف در اواسط سال جاری در ابتدا با واکنش تند عموم جامعه مواجه شد. اما اکنون پس از گذشت سه ماه از اجرای این رویکرد جدید و اساسی، انجمن ملی خرده فروشان در استرالیا می گوید این تصمیم سبب شده تا مصرف کیسه های پلاستیکی در مقیاس کلی به میزان ۸۰ درصد کاهش پیدا کند.
آقای دیوید سوت از انجمن ملی خرده فروشان استرالیا در روز یکشنبه دوم دسامبر گفت: "در واقع، برخی از خرده فروشان به ما گزارش داده اند که مصرف کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف آنها به میزان ۹۰ درصد کاهش پیدا کرده است".
آقای سوت گفت این ممنوعیت، اقدامی "شجاعانه" از طرف سوپرمارکت های مطرح استرالیایی بوده و راه را برای بیزنس های کوچکتر هموار خواهد کرد تا اقدام مشابهی را پیش رو بگیرند.
او گفت: "به طور قطع، بهترین چیز برای بیزنس های کوچکتر آن است که یا استفاده از این کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف را به طور کامل ممنوع کنند یا آنکه از مشتریان خود بخواهند در ازای استفاده از آنها، مبلغی را پرداخت کنند".
ایالت نیوساوت ولز تنها ایالت در استرالیا است که تا کنون استفاده از این کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف را ممنوع اعلام نکرده است. این در حالی است که آقای سوت می گوید اکنون زمان آن فرا رسیده تا این ایالت پا پیش گذاشته و بدون اتکا به تصمیم سوپرمارکت ها برای ممنوعیت استفاده از این کیسه های پلاستیکی، استفاده از آنها را ممنوع اعلام کند.

 

(+98) 513-760-2814
info@parsinehsadra.com
ساعت کاری 8.30 - 15.30
به جز ایام تعطیل
خراسان رضوی ، مشهد ، بلوارسجاد
بنفشه 3 ، پلاک 180