جایگاه استرالیا در گزارش جهانی ثروت در سال ۲۰۱۸

بر اساس گزارش موسسه Credit Suisse که قسمت هایی از آن در سیدنی مورنینگ هرالد منعکس شده است، ثروت جهانی در سال گذشته ۱۴ تریلیون دلار آمریکا افزایش پیدا کرد و بیشترین سهم از این رشد ثروت را ایالات متحده آمریکا و بعد از آن چین داشته اند.
آمریکای شمالی و اروپا در مجموع شصت درصد ثروت خانوارهای دنیا را در اختیار دارند، در حالی که تنها هفده درصد جمعیت بزرگسال دنیا در این مناطق زندگی می کنند.
ایالات متحده آمریکا میزبان بیشترین میلیونرهای دنیاست؛ اما اینکه این کشور به راستی ثروتمندترین کشور دنیاست یا نه، بستگی به این دارد که چطور میزان ثروت سنجیده شود. اگر معیار اندازه گیری، رفاه قسمت عمده ای از جمعیت باشد، استرالیا از این نظر ثروتمندترین کشور جهان است.
گزارش Credit Suisse نشان می دهد که وقتی صحبت از دارایی های کشورها می شود، ایالات متحده پیشتاز است. اما اگر به آمارهای این گزارش با دقت بیشتری نگاه کنیم، داستان متفاوت خواهد بود.
با اینکه سرعت رشد ثروت در آمریکا بیشتر از هر جای دیگر از جهان است، این کشور از نظر متوسط ثروت هر بزرگسال، جایگاه نخست را ندارد.
ثروتمندترین کشور با این معیار سوییس است و استرالیا بالاتر از آمریکا، جایگاه دوم را در اختیار دارد. بالاتر بودن سوییس از استرالیا بر اساس ثروت متوسط هر شهروند است، اما این معیار هم تنها یکی از روش های سنجش است.
این رتبه بندی بر مبنای تقسیم کردن کل ثروت کشور بر تعداد جمعیت ایجاد شده است. این بدین معنی است که این رتبه بندی نمی تواند این واقعیت را نشان دهد که یک دهم درصد از خانواده های آمریکایی به اندازه نود درصد پایینی جامعه ثروت دارند.
گزارش Credit Suisse اشاره می کند که بیشترین اعضای یک درصد ثروتمند دنیا از شهروندان ایالات متحده آمریکا هستند و در حال حاضر چهل و یک درصد میلیونرهای دنیا آمریکایی هستند. پژوهش های این موسسه نشان می دهد که از سال ۲۰۱۷، تعداد میلیونرهای آمریکا حدود ۸۷۸ هزار نفر بیشتر شده است، یعنی چهل درصد از رشد جهانی این آمار.
اما راه متفاوت و شاید منصفانه تر رتبه بندی ثروت کشورها این است که ببینیم در کدام کشورها، گروه بزرگتری از مردم ثروتمندند. موسسه Credit Suisse این اطلاعات را نیز ارائه می دهد تا نشان دهد که یک شخص با درآمد متوسط از طبقه متوسط در هر کشور چه ثروتی دارد.
در این رتبه بندی، استرالیایی ها ثروتمندترین هستند و آمریکا حتی جزء ده کشور نخست نیست. بر این اساس استرالیایی ها میانگین ثروت ۱۹۱۴۵۳ دلار آمریکا را به ازای هر بزرگسال را دارند و این میزان برای آمریکا ۶۱۶۶۷ دلار است که آن را در جایگاه هجدهم قرار می دهد. جایگاهی پایین تر از بریتانیا، کانادا و نیوزیلند.
اقتصاددان ها اغلب به این واقعیت ساده اشاره می کنند که پول، پول می آورد و این بدین معنی است که آنهایی که ثروت زیادی دارند، آن را به نسل های بعدی خود منتقل می کنند و چندین نسل از آن بهره مند می شوند.
اقتصاددان Darrick Hamilton که پروفسور دانشگاه The New School در نیویورک است، اخیرا یک نوع صندوق سرمایه گذاری برای کودکان را پیشنهاد کرده است. بر اساس طرح او، هر کودک متولد شده در ایالات متحده آمریکا در بدو تولد، مبلغی پول معادل پنج تا شصت هزار دلار آمریکا دریافت خواهد کرد. میزان این مبلغ با توجه به ثروت خانواده کودک تعیین خواهد شد. به گفته پروفسور همیلتون، این کار فرصتی عادلانه در اختیار همه کودکان می گذارد تا آینده ای درخشان داشته باشند.
او به جمعیت حاضر در همایش TED در نیویورک در ماه سپتامبر گفت: «وقت آن است که داستان نادرستی که دلیل نابرابری افراد را کمبودهای شخصی آنها می داند، کنار بگذاریم و از بی توجهی گسترده به مزایای ثروت خودداری کنیم».

 

(+98) 513-760-2814
info@parsinehsadra.com
ساعت کاری 8.30 - 15.30
به جز ایام تعطیل
خراسان رضوی ، مشهد ، بلوارسجاد
بنفشه 3 ، پلاک 180