چشم انداز سالمندی در استرالیا

استرالیا یکی از کشورهای جهان است که جمعیت آن، یکی از بالاترین میانگین طول عمر را دارد و تعداد استرالیایی هایی که برای مدتی طولانی تر سالم می مانند در حال افزایش است. درحالیکه افزایش میانگین طول عمر یکی از دستاوردهای بزرگ جامعه مدرن است، کارشناسان می گویند باید برنامه ریزی های لازم برای پیر شدن جمعیت و تغییر در ساختار دموگرافیک استرالیا ایجاد شود.
اما در استرالیا چه کسی سالمند محسوب می شود؟
طبق طبقه بندی موسسه سلامت و رفاه استرالیا (Australian Institute of Health and Welfare) افرادی که ۶۵ سال و یا بیشتر سن دارند، سالمند محسوب می شوند.
طبق آمار و ارقام این موسسه در سال ۲۰۱۷ حدود 3 میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از استرالیایی ها، یعنی حدود ۱۵ درصد جمعیت این کشور، بیش از ۶۵ سال سن داشتند. انتظار می رود این میزان تا سال ۲۰۵۷ میلادی به ۲۲ درصد برسد.
طبق اعلام اداره آمار استرالیا، تا سال ۲۰۴۲ تعداد استرالیایی هایی که بیش از ۸۵ سال سن خواهند داشت، به بیش از یک میلیون نفر خواهد رسید.
پرفسور نیکولاس شربن (Nicolas Cherbuin) یکی از محققان مرکز تحقیقاتی سالمندی، سلامت و تندرستی در دانشگاه ملی استرالیاست. وی می گوید باید تمرکز بیشتری روی برنامه ریزی های مربوط به تغییرات جمعیتی معطوف شود. "اتفاقات خوب زیادی در استرالیا در حال رخ دادن است؛ ولی من فکر می کنم ما باید استراتژیک تر عمل کنیم. ما باید برای تطبیق نیروی کار، محیط، سیستم درمانی و شرایط جدید برنامه ریزی کنیم و اینها باید با هم مورد بررسی قرار بگیرند، نه به عنوان قطعه های جداگانه یک پازل؛ وگرنه دچار مشکل خواهیم شد". 
بسیاری از بخش های دولت های محلی از جمله بخش درمان، خدمات و حمل نقل در حال برنامه ریزی برای پیر شدن جمعیت هستند؛ ولی با وجود این برنامه ریزی های مناسب در سطوح مختلف دولت ها، این نگرانی وجود دارد که هماهنگی و ارتباط لازم بین نهادها و آژانس های مختلف وجود ندارد.
دکتر لیز آلن یک کارشناس جمعیت شناسی در دانشگاه ملی استرالیا می گوید: "تحقیقاتی که در وزارتخانه ها و اداره ها خاک می خورند، باید به هم وصل شوند تا ما شاهد استفاده از تحقیقات در زمینه آموزش، سلامت، مسکن و حمل و نقل برای حصول اطمینان از حفظ کیفیت زندگی در استرالیا باشیم". 
اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا اخیرا تصمیم خود را برای کاهش شمار مهاجران دائم استرالیا به میزان حدود ۳۰ هزار نفر در سال اعلام کرد تا از این طریق با افزایش ترافیک و ازدحام در شهرهای بزرگ مقابله شود.
سقف پذیرش مهاجر در استرالیا ۱۹۰ هزار نفر تعیین شده است؛ ولی در طول چند سال اخیر تعداد واقعی مهاجران دائم حدود ۱۶۰ هزار نفر بوده است.
دکتر لیز می گوید مهاجرت این پتانسیل را دارد تا با برخی از عواقب پیرشدن جمعیت مقابله کند؛ چرا که نیروی کاری که از طریق مهاجرت وارد استرالیا می شود، می تواند با پرداخت مالیات بودجه لازم را برای ارائه برخی خدمات ضروری به سالمندان تامین کند.
وی می گوید "چاره مقابله با ازدحام و ترافیک در شهرها برنامه ریزی های زیرساختی است، نه کاهش میزان پذیرش مهاجران. ما یک برنامه مهاجرتی داریم که در دنیا مشهور است و قطعا به مقابله با عواقب سالمندی جمعیت از طریق افزایش نیروی کار کمک می کند. این امر همچنین روند پیر شدن جمعیت را به تاخیر می اندازد. مهاجران از لحاظ سنی تقریبا در نیمه راه و یا کمی جوان تر هستند و به همین دلیل پروسه سالمندی خود آنها نیز شروع شده است؛ ولی آنها هنوز می توانند روند پیرشدن ساختار جمعیتی را کندتر کنند."
با توجه به پیرتر شدن جمعیت استرالیا، کارشناسان معتقدند یکی از بخش هایی که باید خود را آماده کند، بخش مسکن است تا بتواند پاسخگوی نیازهای سالمندان باشد.
برنامه ریزی و توسعه شهری مناسب می تواند نقش مهمی در کاهش حس انزوا در سالمندان ایجاد کند و این از طریق ایجاد فضاهای سبز، حمل و نقل عمومی و طراحی مناسب فضای داخلی خانه ها میسر خواهد شد.
زندگی در دهکده های سالمندان می تواند یکی از گزینه های پیش روی افراد سالمند باشد، اما گلن سرل (GlenSearle) استاد برنامه ریزی در دانشگاه سیدنی می گوید: در طول ۲۰ سال گذشته شمار افراد سالمندی که ترجیح می دهند در خانه های خود زندگی کنند، در حال افزایش است.
با این وجود، وی می گوید عدم دسترسی مناسب به خدمات در بسیاری از مناطق یکی از عواملی است که این کار را دشوار می کند.

 

(+98) 513-760-2814
info@parsinehsadra.com
ساعت کاری 8.30 - 15.30
به جز ایام تعطیل
خراسان رضوی ، مشهد ، بلوارسجاد
بنفشه 3 ، پلاک 180