۸۲ درصد استرالیایی ها علیرغم نگرانی از ازدیاد جمعیت از مهاجرت حمایت می کنند

نظرسنجی سالانه بنیاد اسکنلون که در آن عقاید عمومی جامعه پیرامون موضوع مهاجرت و جمعیت مورد سنجش قرار می گیرد، یافته شده است که بیش از چهار نفر از هر پنج نفر استرالیایی علیرغم نگرانی از موضوع افزایش جمعیت کشور، معتقدند که مهاجرت برای کشور مفید است.

در نظرسنجی مذکور موسوم به "نقشه برداری انسجام اجتماعی سال ۲۰۱۸" که توسط بنیاد بشردوستانه اسکنلون انجام شده است، یافته شده است که اکثریت استرالیایی ها معتقدند که مهاجرت، مزایایی را برای استرالیا ایجاد می کند.

در این نظرسنجی متشکل از دیدگاه ۱۵۰۰ نفر استرالیایی که به طور تصادفی انتخاب شده اند، ۵۲ درصد استرالیایی ها بر این باورند که تعداد افراد ورودی به استرالیا یا "تقریبا مناسب است" یا "خیلی پایین است". 

۴۳ درصد از افرادی که در این نظرسنجی شرکت کردند، نیز گفته اند تعداد افرادی که وارد کشور می شوند "خیلی بالا است". 

نتایج این نظرسنجی، برخی از گزارش های رسانه ها و روایت های سیاسی در کشور را پیرامون نگرانی های رو به رشد عموم جامعه استرالیا درباره موضوع مهاجرت و تاثیر آن بر جامعه استرالیا به چالش گرفته است.

 پدیده چند فرهنگی در یک جامعه رو به رشد

آقای اندرو مارکوس پژوهشگر دانشگاه موناش در ملبورن می گوید علیرغم نگرانی های موجود پیرامون مدیریت جمعیت در کشور، ۸۲ درصد آنهایی که در این نظرسنجی شرکت کرده اند، معتقدند مهاجران به واسطه "آوردن ایده ها و فرهنگ های جدید" سبب ارتقای جامعه استرالیا شده اند. این در حالی است که ۸۰ درصد نیز با این ایده موافقند که "مهاجران عموما برای اقتصاد استرالیا خوب هستند".   

آقای مارکوس گفت: "نگرانی از فقدان برنامه ریزی دولتی، فقدان درک لازم در خصوص تراکم جمعیت و قیمت خانه در شمار بالاترین نگرانی ها در نظرسنجی مذکور است". 

بر اساس داده های اداره آمار استرالیا جمعیت استرالیا از ۱۹/۹  میلیون نفر در سال ۲۰۰۶ به ۲۵ میلیون نفر در آگوست سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. این در حالی است که پیشبینی شده است جمعیت کشور بین سال های ۲۰۲۹ تا ۲۰۳۳ به ۳۰ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

پروفسور مارکوس می گوید نتایج حاصل از این نظرسنجی در خصوص پاسخ به پرسش آیا پدیده چند فرهنگی برای استرالیا خوب است، مشابه سال های گذشته است.

او گفت: "در خلال یک دوره ۱۱ ساله که این نظر سنجی همه ساله در آن انجام شده است، بیش از هر چیز دیگر ما شاهد نوعی ثبات در این مقوله بوده ایم". 

او افزود: "ما پرسشی داریم که در آن از مردم پرسیده می شود آیا فکر می کنید پدیده چندفرهنگی برای استرالیا خوب بوده است؟ تعداد افراد زیادی هستند که گفته اند پدیده چند فرهنگی یک فاجعه بوده و کشور را ویران کرده؛ اما ما در عین حال شاهد آن بوده ایم که ۸۵ درصد رأی دهندگان نیز در پاسخ به این پرسش گفته اند بله، پدیده چند فرهنگی برای استرالیا خوب بوده است".

پروفسور مارکوس گفت: "ما تاکنون این کار را پنج بار انجام داده ایم و هر بار تقریبا نتیجه ای مشابه داشته ایم. نتایج همواره بین ۸۳ تا ۸۶ درصد بوده اند". 

خانم کریس پاولیدیسیس (Kris Pavlidisis) ریاست شوراهای جوامع قومی ایالت ویکتوریا می گوید نتایج کلی این نظرسنجی حاکی از تصویری مثبت از جامعه استرالیا است که مفهوم پدیده چند فرهنگی را درک می کند.

او گفت: "به نظر می رسد نوعی احساس عمومی در این خصوص در جامعه وجود دارد. ما آن را در محله خود می بینیم، آن را در مدارس منطقه زندگی خود و همچنین در مراکز خرید می بینیم. در واقع همه ما مهاجر هستیم. به غیر از مردمان بومی استرالیا، همه ما در این کشور مهاجر هستیم". 

 تبعیض همچنان وجود دارد

کمتر از یک نفر از هر پنج نفری که در این نظرسنجی شرکت کرده، گفته است که او تبعیض یا رفتارهای تبعیض آمیز را به دلیل دین و مذهب، قومیت یا رنگ پوستش تجربه کرده است. این آمار از سال ۲۰۰۶ تاکنون تغییری نکرده است. 

۲۳ درصد از پاسخ ها پیرامون مسلمانان نیز حاکی از دیدگاه های منفی شرکت کنندگان در نظرسنجی مذکور بود؛ آماری که کم و بیش، از سال ۲۰۱۰ تاکنون همواره بین ۲۲ تا ۲۵ بوده است.

این در حالی است که خانم کریس پاولیدیسیس (Kris Pavlidisis) ریاست شوراهای جوامع قومی ایالت ویکتوریا می گوید بخش عمده ای از دیدگاه های منفی پیرامون مذهب و نژاد، متاثر از روایت های سیاسی در جهان است که در حال رخ دادن می باشد.

 رویکرد رأی دهندگان نسبت به پارلمان

پروفسور مارکوس می گوید ورای موضوع مهاجرت، تغییر رویکرد پاسخ دهندگان نسبت به نمایندگان پارلمان فدرال در نظرسنجی مذکور نیز یکی از نکات قابل توجه در این نظرسنجی سراسری است.

او گفت نتایج این نظرسنجی حاکی از کاهش چشمگیر حمایت پاسخ دهندگان از نمایندگان پارلمان کشور ظرف یک دهه اخیر است.

پروفسور مارکوس گفت: "ما پرسش هایی را پیرامون آنکه آیا معتقدید که سیاستمداران در کانبرا کارهای درستی برای مردم استرالیا انجام می دهند؟ مطرح کردیم و یافته های جالب آنکه در یک مقطع در سال ۲۰۰۹، چهل و هشت درصد از مردم گفتند بله. ما به آنها اعتقاد داریم. اما این میزان سپس دستخوش تغییر اساسی شد و دیگر بهبود پیدا نکرد. در حال حاضر این میزان از ۴۸ درصد به حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است".

(+98) 513-760-2814
info@parsinehsadra.com
ساعت کاری 8.30 - 15.30
به جز ایام تعطیل
خراسان رضوی ، مشهد ، بلوارسجاد
بنفشه 3 ، پلاک 180