مشخصات استرالیا (Australia)

نام رسمی: مشترک المنافع

نام های دیگر: جزیره بزرگ، کشور قاره ای

کد اطلاعاتی: AUS

موقعیت جغرافیایی: در نیمکره جنوبی شرقی، در قاره اقیانوسیه در شرق اقیانوس هند و غرب آرام

پایتخت: کانبرا

شهرهای مهم: سیدنی، ملبورن، بریزبن، پرت، آدلاید

مساحت: 7.682.300 کیلومتر مربع

آب و هوا: خشک تا نیمه خشک در غرب، معتدل در شرق و استوایی در شمال

ملیت: سفید پوست

زبان: انگلیسی

خط: لاتین

دین: مسیحیت، مسلمان، بودایی، هندو

پول رایج: دلار سترالیا = 100 سنت

روز ملی و تاریخ استقلال: 26 ژانویه (ورود اولین مهاجر اروپایی به استرالیا)؛ 1/1/1901 از انگلستان

تاریخ عضویت در سازمان ملل متحد: 1945

نوع حکومت: دولت فدرال پارلمانی تحت حکومت تشریفاتی پادشاه انگلستان، از سال 1901

دیدنی ها: بوتانیغارهای خنولان، کوه کوسیسکو، نقاشی های صخره ای در کوئینزلند

 

تاریخچه استرالیا

نخستین ساکنان استرالیا، حدود 42 هزار سال پیش، از جنوب شرق آسیا به این سرزمین وارد شدند و بومیان اصلی این کشور را تشکیل دادند. این مردمان، به بیش از 260 زبان و گویش مختلف گفتگو می کنند. در سال 1606، دریانورد اسپانیایی، تورس (Torres) از تنگه تورس عبور کرد. سه سال بعد، کوییروس (Queiros) اسپانیایی، نخستین اروپایی بود که از استرالیا دیدن کرد؛ ولی تا زمانی که کاپیتان جیمز کوک (James Cook) انگلیسی، در اواخر سده هجدهم به استرالیا وارد شد، اروپاییان هیچ اقامتگاهی دراین سرزمین نساخته بودند.

  • در سال 1788، گروهی از تبعیدی های انگلیس، اولین اقامتگاه را در محل شهر کنونی سیدنی احداث کردند.
  • در سال 1829، سراسراسترالیا به تصرف انگلیسی ها در آمد.
  • در سال 1851، گروه زیادی برای کشف معادن طلا به استرالیا وارد شدند.
  • در سال 1901، مهاجرنشین های مختلف با هم متحد شدند و ملل مشترک المنافع استرالیا را به وجود آوردند.
  • در سال 1980، بزرگ ترین معدن الماس جهان در استرالیا کشف شد.
  • در سال 1991، پائول کیتینگ (Paul Keating) به پیروزی رسید و نخست وزیر شد.

در انتخابات 1993، هدف حزب کارگر، رسیدگی به وضع بومیان اصلی استرالیا بود. در ژوئن همان سال، دادگاه عالی استرالیا با وضع قانون (مابو) به اعمال قانونی که از سال 1788، بومیان را از حقوق قانونی و همچنین حق مالکیت زمین منع می کرد، پایان داد. این یکی از مهم ترین تصمیمات قانونی بوده که از زمان تشکیل دولت استرالیا تا کنون، اتخاذ شده است.

در سال 1995، بحثی برای تبدیل نظام حکومتی به جمهوری اوج گرفت و نخست وزیر وقت اعلام کرد قصد دارد تا سال 2001 این کار را انجام دهد. سال 1996 ـ 1995، خصوصی سازی شرکت های دولتی اوج گرفت و شرکت هوایی کانتاس، بانک کامن ولث(Commonwealth)  و بخشی از سهام شرکت مخابراتی تلسترا (Telstra) به بخش خصوصی واگذار گردید.

در سال 1996، با روی کار آمدن جان وینستون هووارد (John Winston howard)، حزب کارگری جای خود را به حزب لیبرال داد. در اوایل این سال، قانونی برای بومیان تصویب شد که به موجب آن، آنها از حق اجاره زمین برای کشاورزی و معدن داری برخوردار شدند. در سال 1998، حدود 1400 نفر از کارگران بنادر و کشتیرانی، به کار خود برگشتند. در سال 1999، همه پرسی تغییر نظام به جمهوری شکست خورد.

بیست و هفتمین بازی های المپیک در سال 2000 در سیدنی برگزار شد که در برنامه افتتاحیه آن، توجه زیادی به بومیان اصلی و روند شکل گیری استرالیا شده بود. در سال 2001، پیتر هالینگ ورث (Peter Hollingworth)، اسقف اعظم بریزبن به سمت فرمانداری کل منصوب شد. طی سال های اخیر، دولت استرالیا سیاست سخت گیرانه ای در مورد پذیرش مهاجران اعمال می کند و قوانین سختی علیه مهاجران غیر قانونی اعمال داشته که این امر باعث شده پناهجویان در اردوگاه های پناه دهندگان دست به شورش بزنند. دولت تاکنون چندین بار کشتی های حامل پناهندگان را از سواحل خود بر گردانده است. در سال 2005 ـ 2004 دولت استرالیا، 123 هزار مهاجر جدید پذیرفت که نسبت به ده سال گذشته، چهل درصد افزایش داشته است. شمار زیادی از مهاجران در شهر سیدنی ساکن می شوند و اکثر آنها از کشورهای آسیایی نظیر چین و هند بوده اند.

(+98) 513-760-2814
info@parsinehsadra.com
ساعت کاری 8.30 - 15.30
به جز ایام تعطیل
خراسان رضوی ، مشهد ، بلوارسجاد
بنفشه 3 ، پلاک 180