هزینه های تحصیل در استرالیا (Costs of Study in Australia)

شهریه ها براساس دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه و کیفیت آموزشی، رشته و مقطع تحصیلی و بسیاری عوامل دیگر متفاوت می باشد. دانشجویان بین المللی بایستی شهریه دانشگاه را قبل از شروع به تحصیل بپردازند.

شهریه تحصیلی دوره کارشناسی در استرالیا برای رشته هایی مانند حقوق، اقتصاد و بازرگانی سالانه از ۱۵۰۰۰ تا ۳۰.۰۰۰ دلار و برای رشته هایی مانند مهندسی، علوم پایه، دندانپزشکی، پزشکی و پیراپزشکی و در واقع رشته هایی که واحدهای آزمایشگاهی دارند، سالانه از ۲۲۰۰۰ تا ۵۵۰۰۰ دلار می باشد.

در دوره کارشناسی ارشد هزینه های تحصیل در استرالیا سالانه بین ۲۰.۰۰۰ تا ۳۷.۰۰۰ دلار می باشد. این شهریه ها می تواند براساس رشته و… مقداری با این مبلغ متفاوت باشد.

هزینه تحصیل در استرالیا برای مقطع دکترا به اضافه هزینه های مربوط به دیگر امکانات آموزشی مانند کتاب و… سالانه حدود ۱۵.۰۰۰ تا ۴۰.۰۰۰ دلار استرالیاست.

هزینه دانشگاه بسته به رشته و مقطع، به ازای هر ترم بین 12000 ـ 8000 دلار متغیر است. البته دانشگاه های معتبر ارزان تری هم ممکن است پیدا کنید که مورد تأیید وزارت علوم ایران نیز هستند.

هزینه خوابگاه های دانشگاه بالاست؛ به همین دلیل، اکثر دانشجویان مجرد اتاقی را در یک خانه با چند دانشجوی دیگر شریک می شوند که هفته ای بین 170 ــ 100 دلار هزینه دارد. اجاره سوییت در هفته بین 250 ـ 180 دلار و برای هر اتاق خواب اضافه معمولا بین 50 ـ 40 دلار به اجاره هفتگی اضافه می شود.

بطور متوسط برای هزینه خورد و خوراک به ازای هر نفر در هفته 120 ـ 80 دلار باید در نظر گرفت.

هزینه رفت و آمد بستگی به فاصله محل اقامت تا دانشگاه دارد و بطور معمول در حدود روزی 7 ـ 5 دلار است.

دانشجویان خارجی می توانند برای اسکالرشیپ (بورسیه شدن) اقدام کنند.

توضیح: همه دانشجویان باید مدارک خود را به "اینترنشنال آفیس" دانشگاه ها بفرستند. معمولا مهلت ارسال مدارک برای ترم مارچ تا اواخر ماه ژانویه و برای ترم جولای تا اواخر ماه می است.

شهریه های دانشگاه ها بر اساس دلار استرالیا در نظر گرفته شده اند. این شهریه ها بر اساس نوع رشته دانشگاهی انتخاب شده و مرکز آموزشی در نظر گرفته شده، متفاوت می باشند.
 

هزینه های در نظر گرفته شده زیر، تنها برآوردی از شهریه ها بطور تخمینی می باشد.

دانشگاه ها:
تحصیلات پایه
14000  - 9000 دلار استراليا در سال

لیسانس
16500 - 10000 دلار استراليا در سال

مراحل تحصیلی بعد از لیسانس

Graduate Certificate: 160009000 دلار استراليا در سال
Graduate diploma:    18000  - 11000 دلار استراليا در سال

فوق لیسانس ـ دکتری
18000 - 11000 دلار استراليا در سال

آموزش های فنی و حرفه ای
180005500 دلار استراليا در سال

مدارس:
ابتدایی و راهنمایی
110005000 دلار استرالیا در سال
دبیرستان
13000 6000 دلار استرالیا در سال

 

دوره های آموزش زبان انگلیسی
135003500 دلار استراليا در سال

 

هزینه های تحصیلات عالی در استرالیا برای دانشجویان، در مقایسه با سطوح مشابه در انگلستان و ایالات متحده، بسیار مناسب و مطلوب می باشد.
 

كار در حين تحصيل

استراليا نرخ بيكاري پاييني (4/6 درصد) دارد كه از سال 1997 بطور پيوسته در حال كاهش است. شما مي‌توانيد از طريق دانشگاه يا مدارس حرفه‌اي كه در آن مشغول تحصيل هستيد يا از طريق روزنامه‌هاي محلي، وب‌سايت يا آژانس‌هاي كاريابي، كار مناسب را پيدا كنيد. توصيه می شود تا بعد از اتمام ترم اول تقاضاي كار نكنيد. چون تا آن زمان به خوبي از برنامه‌هاي تحصيلي خود مطلع شده‌ايد و مي‌دانيد كه چند ساعت مي‌توانيد كار كنيد.

نوع كارهایي كه مي‌توانيد در حين تحصيل به آن بپردازيد، شامل: كار در فروشگاه بعنوان كارمند، كمك در آشپزخانه، پيشخدمت در رستوران و غيره است. دانشجويان مدارس حرفه‌اي و دانشگاهي قادر خواهند بود در زمينه تحصيلي خود، كارهاي كوتاه مدت پيدا كنند و اين به ويژه در تعطيلات تحصيلي امكان‌پذير است.

دانشجويان خارجي در استراليا مي‌توانند در حين تحصيل تا 20 ساعت در هفته كار كنند و در هنگام تعطيلات مي‌توانند بصورت تمام وقت (40 ساعت در هفته) كار كنند. بعضي از دانشجوياني كه در مقطع دكترا تحصيل مي‌كنند، مي‌توانند بدون محدوديت زماني كار كنند. جهت اخذ اجازه براي كار، بايد تقاضاي خود را به اداره مهاجرت و امور چند فرهنگي استراليا بفرستيد و اين كار را تنها بعد از شروع تحصيلات در دانشگاه ها يا كالج مي‌توانيد انجام دهيد. اعضای خانواده دانشجو نيز مي‌توانند براي 20 ساعت در هفته كار كنند.

همه دانشجویان سطح لیسانس و فوق لیسانس از نوع اول و دوم و همراهانشان (شامل همسر و فرزندان) می توانند در طول ترم، هفته ای 20 ساعت و در طی تعطیلات ترم 40 ساعت در هفته کار کنند.

دانشجویان دوره فوق لیسانس از نوع سوم و دکترا در طول ترم، هفته ای 20 ساعت و در طی تعطیلات ترم 40 ساعت و همراهان آنها در تمام طول سال بصورت تمام وقت (یعنی 40 ساعت در هفته) اجازه کار دارند.

ويزاي دانشجويي، اجازه كار تا بيست ساعت در هفته در طول زمان تحصيل و كار تمام وقت در طول دوران تعطيلات را به دانشجويان مي دهد. درآمدي كه دانشجويان در حين كار پاره وقت بدست مي آورند، تنها به عنوان كمك هزينه معاش در نظر گرفته شده و به هيچ عنوان دانشجويان قادر به پرداخت شهريه و هزينه تحصيلي خود و يا هزينه هاي زندگي با اين در آمد نمي باشند. اجازه كار بعد از شروع تحصيلات در استراليا به دانشجويان داده خواهد شد.
كارفرمايان از دانشجوياني كه در استراليا تحصيل نموده اند، به عنوان افرادي با تفكر مستقل و استراتژيك و مسلط به زبان انگليسي نام مي برند.

دانشگاه ها به طور معمول طي دو ترم آموزشي در هر سال برنامه ريزي شده اند و اين سال تحصيلي از اواخر فوريه شروع گرديده و تا اواخر نوامبر ادامه مي يابد.
ترم آموزشي تابستاني نيز جهت ايجاد تسهيلات بيشتر براي دانشگاه ها و دانشجويان ارائه شده و طبيعتا منجر به كوتاه تر شدن دوره آموزشي دانشگاهي و فارغ التحصيلي مي گردد.

(+98) 513-760-2814
info@parsinehsadra.com
ساعت کاری 8.30 - 15.30
به جز ایام تعطیل
خراسان رضوی ، مشهد ، بلوارسجاد
بنفشه 3 ، پلاک 180