Sydney

سیدنی بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهر استرالیا و پایتخت ایالت نیو ساوث ولز است. ایرانیان زیادی در این شهر ساکن هستند.

سیدنی نماد کشور استرالیا است. شهری است با جذابیت‌های بی شمار که دویست و هجده سال از زمان تأسیس آن می‌گذرد. این شهر که در جنوب شرقی استرالیا واقع شده، اولین مکانی است که بیشترین میزان جهانگرد در بدو ورود به استرالیا در آن پا می‌گذارند.

سیدنی سرشار از تنوع است. ساکنان آن، ۴ میلیون شهروندی هستند که عمدتاً از پیشینه مختلف قومی، نژادی و فرهنگی برخوردارند. در هر گوشه‌ای از سیدنی، می‌توان ردپایی از فرهنگ‌های گوناگون را مشاهده کرد که در کنار جاذبه‌های طبیعی، مراکز تفریحی، پارک‌های ملی و حفاظت شده، موزه‌ها و گالری‌های هنری باعث شهرت جهانی شهر شده‌اند.

سیدنی مرکز ایالت نیو ساوث ولز (New South Wales) است. شهر سیدنی، بسیار گسترده و بزرگ است و شامل ۷۰۰ محله می‌شود. در طول زمان، به تدریج هر یک از این محله‌ها مکان تجمع مهاجرین کشور خاصی شده‌ است.

 

آب و هوا

آب و هوای سیدنی در مناطق مختلف متفاوت است؛ اگر چه در بیشتر مواقع آب و هوای آن معتدل است. در سیدنی میزان بارش باران نسبت به مراکز ایالت‌های دیگر بیشتر است. بارش باران در تمام طول سال در این شهر وجود دارد و متوسط بارش در تابستان بیش از زمستان است. در سیدنی در حدود ۱۵۰ روز از سال باران می‌بارد و پر باران‌ترین ماه‌ها آوریل و ژوئن هستند. دمای هوا در زمستان به ندرت به کمتر از ۵ درجه (ژوئن و ژوئیه) می‌رسد و حداکثر دمای هوا در تابستان ۳۵ درجه (ژانویه) است. از نسیم‌های خنک دریایی که در سیدنی می‌وزد هم نباید غافل شد.

 

حمل و نقل در سیدنی

اغلب ساکنان سیدنی با اتومبیل و از طریق آزادراه‌ها، خیابان ها و بزرگراه‌ها تردد می‌کنند. مهمترین مسیر حرکت در مناطق شهری، سیستم تردد خیابانی می‌باشد. اتوبوس، قطار و قایق هایی به نام فری نیز، بخش وسیعی از حمل ونقل مسافران را برعهده دارند.

 

قطار شهری

قطارهای سیدنی توسط خط آهن شهری (سیتی ریل)، که وابسته به دولت نیو ساوث ولز است، اداره می‌شوند. قطارهای برون‌شهری در حومه شهر تردد کرده، سپس در یک ترمینال زیرزمینی که در بخش تجاری مرکز شهر قرار دارد، به یکدیگر ملحق می‌شوند. پس از المپیک سال ۲۰۰۰، کارایی سیتی ریل به طرز قابل توجهی تنزل یافت. در سال ۲۰۰۵، سیتی ریل، برنامه کاری تجدید نظر شده‌ای ارائه داد و رانندگان بیشتری استخدام کرد. همچنین طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، طرح زیر ساختی بزرگی نیز با نام طرح خطوط بدون ترافیک یا Clearways تا سال ۲۰۱۰، به اتمام خواهد رسید.

سیدنی همچنین دارای یک راه آهن خصوصی به نام Metro light Rail می‌باشد که از ایستگاه مرکزی «Central Station به سمت Lily field » که در امتداد یک خط آهن باربری است، حرکت می‌کند.

 

مونوریل و اتوبوسرانی

علاوه بر این، یک مونوریل کوچک نیزدر حوالی دارلینگ هاربر و بخش تجاری شهر وجود دارد. این مونوریل به طول ۳٫۶ کیلومتر ودارای ۸ ایستگاه در نواحی توریستی شهر از قبیل آکواریوم سیدنی و موزه ملی می‌باشد. سابقاً بخش وسیعی از حمل و نقل در شهر سیدنی توسط واگن برقی (تراموا) انجام می‌شد که طی سال های ۶۰-۱۹۵۰ از رده خارج شد. در اکثر بخش های مهم شهری، تردد توسط اتوبوس‌ها انجام می‌شود؛ اما بسیاری از نواحی نیز از واگن های برقی مربوط به آن سالها استفاده می‌کنند. در داخل شهر و حومه‌های داخلی، اتوبوس های دولتی، امتیاز انحصاری ترابری را بر عهده دارند؛ اما در نواحی برون ‌شهری، ترابری اتوبوس‌ها توسط شرکت های اتوبوسرانی خصوصی انجام می‌شود.

در سال ۱۹۹۹، در مناطقی که قبلا از حمل ونقل عمومی خوبی برخوردار نبود، خطوط اتوبوسرانی سریع‌السیری راه‌اندازی شد و نخستین مسیر، خط اتوبوسرانی لیورپول - پاراماتا Liverpool - Parramatta بود که در فوریه سال ۲۰۰۳ افتتاح شد.

 

قایق‌های فری

یکی دیگر از خطوط حمل و نقل دولتی سیدنی، قایق های مسافربری با نام «فری» می‌باشند که بر روی بندر سیدنی و رودخانه پاراماتا Parramatta River حرکت کرده و تعداد بی شماری از مردم شهر و توریست ها را جابه‌جا می‌کنند. این قایق‌ها از سال ۱۸۷۵ در بندرگاه سیدنی در حرکتند و هم اکنون بیش از ۱۴ میلیون نفر را در سال جابجا می‌کنند.

 

فرودگاه سیدنی

فرودگاه بین‌المللی سیدنی در استرالیا به نام فرودگاه «کینگز فورد اسمیت» معروف است و در سطح بین المللی با کدهای SYD (یاتا) و YSSY (ایکائو) شناخته می‌شود. فرودگاه مذکور، که در حومه شهر سیدنی قرار دارد، یکی از معدود فرودگاه‌های قدیمی جهان است که از زمان افتتاح تا کنون، بدون تعطیلی به مسافران و شرکت‌های هواپیمایی خدمات ارائه داده است.

این فرودگاه پرترافیک ترین فرودگاه استرالیا است که در سال ۲۰۰۳ میلادی، ۲۸ امین فرودگاه پرترافیک جهان لقب گرفت، اما این موفقیت در سالهای بعد تکرار نشد و در سالهای اخیر، فرودگاه بین‌المللی شهر سیدنی هرگز نتوانسته در میان ۳۰ فرودگاه برتر جهان جای گیرد. به رغم اینکه فرودگاه سیدنی پرترافیک ترین فرودگاه استرالیا است، مساحت آن از کلیه فرودگاه‌های بزرگ استرالیا کمتر است. این فرودگاه دارای سه باند است که دو باند آن «شرقی- غربی» است و باند دیگر «شمالی-جنوبی» است. ارتباط با فرودگاه از طریق جاده و سامانه قطار شهری امکان پذیر است.

 

هنرها و تفریحات سیدنی

سیدنی دارای مؤسسات و مکان های فرهنگی متنوعی می‌باشد. اپرا هاوس سیدنی از ۵ سالن تشکیل شده که قادر است اجراهای گوناگونی را برگزار کند. این مکان جایگاه اصلی ارکستر سمفونی سیدنی و انجمن اپرای استرالیا است و از نظر کثرت برنامه‌های هنری، سومین گروه اپرای جهان است. سایر سالن های اجرا عبارتند از: تالار شهرداری سیدنی، تالار تکنوازی شهر، تئاتر کشور و تئاتر «وارف»  Sydney Town Hall, City Recital Hall, the Wharf Theatre,

گروه رقص سیدنی به سرپرستی «گرام مورفی» نیز طی قرن بیستم، از استقبال خوبی برخوردار بوده‌است. گروه تئاتر سیدنی دارای فهرست ثابتی از نمایشنامه‌های محلی است. به عنوان نمونه می‌توان کارهای نمایشنامه نویس برجسته «دیوید ویلیامسون» و دیگر نمایشنامه نویسان کلاسیک و بین‌المللی را نام برد.

دو گروه Company B و Griffin Theatre Company از دیگر گروه‌های تئاتر شهر سیدنی هستند. گروه «سیدنی پوش» که از تعدادی نویسنده و افراد فعال سیاسی از جمله «گرمن گریر» تشکیل یافته، از حوالی سالهای ۱۹۴۰ تا ۱۹۷۰ بر فرهنگ مردم شهر تأثیر گذار بوده‌است.

انجمن ملی هنرهای نمایشی که در «کنزینگتون» بنا نهاده شده‌ است، این افتخار را دارد که هنرمندان مشهوری همچون «مل گیبسون» و «باز لرمن» را تحویل جامعه هنری دهد.

شهر سیدنی میزبان فستیوال‌های مختلفی است، از قبیل: فستیوال سیدنی که طی آن در سرتاسر ماه ژانویه، جشن هایی در مکان های سرپوشیده و یا در هوای آزاد بر پا می‌شود، یا فستیوال موزیک راک (Big Day Out Mardi Gras) که در شهر سیدنی تأسیس شده‌است. 

جشنواره فیلم سیدنی و بسیاری فستیوال های کوچک دیگر مانند: Archibald Prize وTropfest، مسابقه‌ای که توسط نگارخانه هنری نیو ساوث ولز برگزار می‌شود.

سیدنی دارای چندین موزه می‌باشد. بزرگترین آنها عبارت است از:

  • موزه استرالیا (تاریخ طبیعی و انسان‌شناسی)
  • موزه نیروگاه یا پاور هاوس (علم، تکنولوژی و طراحی)
  • نگارخانه هنری نیو ساوث ولز
  • موزه هنرهای معاصر و موزه ملی دریانوردی

سیدنی از فضای باز خوبی برخوردار است و حتی در مرکز شهر نیز مکان های طبیعی بی شماری وجود دارد. در ناحیه تجاری مرکز سیدنی پارک های Chinese Garden of Friendship و Hyde Park, باغ های گیاه‌شناسی رویال Royal Botanical Gardens قرار دارند.

 

دانشگاه‌های سیدنی

  • دانشگاه نیوساوث ولز University of New South Wales UNSW
  • دانشگاه تکنولوژی سیدنی University of Technology Sydney UTS
  • دانشگاه سیدنی University of Sydney
  • دانشگاه ولونگونگ University of Wollongong
  • دانشگاه مک کواری Macquarie University
(+98) 513-760-2814
info@parsinehsadra.com
ساعت کاری 8.30 - 15.30
به جز ایام تعطیل
خراسان رضوی ، مشهد ، بلوارسجاد
بنفشه 3 ، پلاک 180