زندگي اجتماعي در استراليا

مردم استراليا به خونگرمي و صميمي‌ بودن معروف هستند. از آن جایي كه استراليا يك كشور چند فرهنگي است، پيدا كردن دوست از كشورها و فرهنگ‌هاي مختلف آسان است. مراكز آموزشي اقدام به برپایي فعاليت‌هاي مختلف اجتماعي و ايجاد باشگاه ها مي‌كنند تا دوستي بين دانشجويان را ارتقا دهند. اين باشگاه ها برمبناي فرهنگ و زبان، موضوعات آكادمي، موزيك و هنر و غيره قرار دارد. شما حتما نبايد از يك فرهنگ و زبان مشخص باشيد تا بتوانيد در اين باشگاه ها شركت كنيد.

مراكز آموزشي در آغاز ترم‌هاي تحصيلي، هفته‌اي به نام هفته راهنمایي برپا مي‌كنند كه در آن شما با محيط و ساير دانشجويان آشنا مي‌شويد و درباره خدمات و فعاليت‌هاي مختلف اطلاعات بيشتري بدست مي‌آوريد. كافه‌ها، بارها، ديسكوتك ها، تئاتر و سينماهاي مختلفي وجود دارد كه مي‌توانيد از آنها استفاده نماييد. براي ورود به ديسكوتك يا ميخانه، سن شما بايد بالاي 18 سال باشد.

مراكز آموزشي مشاوراني دارند كه مي‌توانند به دانشجوياني که دچار مشكلات شخصي می باشند (مانند آنهایي كه دلتنگ كشورشان هستند يا دچار تضادهاي فرهنگي و غيره شده اند) كمك‌هاي زيادي كنند.

بسیاری از دانشجويان خارجي كه براي تحصيلات به استراليا می آیند، از رفتار دوستانه استراليایي‌ها خيلي تعجب می کنند. از نظر استراليایي‌ها تنوع فرهنگي بخشي از هويت ملي آنها را تشكيل مي دهد. این كشور از سهمي كه فرهنگ‌هاي ديگر در پيشرفت آن داشته است، بهره زيادي مي‌برد. مردم استرالياي امروزي از بيش از 140 كشور مختلف مي‌آيند. حدود 23 درصد استراليایي‌ها در ساير كشورها به دنيا آمده‌اند و 25 درصد داراي پدر يا مادر خارجي هستند و 15 درصد به زباني به غير از زبان انگليسي در خانه صحبت مي‌كنند. همه كساني كه در استراليا زندگي مي‌كنند، در مقابل قانون برابر هستند و طبق قانون، زنان حق برابر با مردان دارند.

 

کیفیت زندگی

استرالیا چهارمین کشور از لحاظ بالاترین میزان امید به زندگی (82 سال) پس از ایسلند، ژاپن و هنگ کنگ می باشد. درآمد خالص سالیانه آن، حدود 30000 دلار در سال است. همچنین 73% از مردم بین سنین 15 تا 64 سال شاغل هستند. مجموع این عوامل و موارد بسیار دیگر باعث شده تا استرالیا به یکی از بهترین کشورها برای زندگی تبدیل شود.

 

سبك زندگي

اقتصاد استراليا بسيار قوي است و از رشد بالایي برخوردار مي‌باشد و در آن، تورم و نرخ بهره پایيني وجود دارد. استراليا جمعيت كمي دارد كه در يك سرزمين پهناور زندگي مي‌كنند و از اين رو انباشتگي جمعيت در استراليا بسیار كمتر از كشورهاي ديگر مي‌باشد و حتي در شهرهاي عمده، جمعيت كمي زندگي مي‌كنند. در كليه شهرها آب و هواي تميز در دسترس است. استراليا در 11 ناحيه، ميراث فرهنگي دارد و حدود 5800 ناحيه جنگلي و آبي حفاظت شده دارد.

 

غذا 

از آن جایي كه استراليا يك جامعه چند فرهنگي است، مي‌توان به آساني غذاي ملل مختلف را پيدا كرد. در بيشتر شهرهاي بزرگ و كوچك، مي‌توانيد سوپرهاي مواد غذایي آسيایي و اروپایي را پيدا كنيد. همينطور رستوران هاي متعددي در تمام شهرها وجود دارد؛ مانند رستوران چيني، ويتنامي، هندي، تركي و غيره.

 

اماکن مذهبی

بيشتر دانشگاه ها و كالج‌ها محل مخصوص براي عبادت دانشجويان دارند كه آنها مي‌توانند در اين مكان‌ها به عبادت بپردازند. در شهرهاي كوچك و بزرگ استراليا، مكان‌هایي براي عبادت پيروان مذاهب مختلف وجود دارد؛ مانند: مسلمانان، بودایي‌ها، مسيحيان و غيره. 

 

حمل و نقل

شما مي‌توانيد (براي بار اولي كه وارد استراليا مي‌شويد) ترتيب لازم را براي آن كه يكي از كاركنان دانشگاه يا كالج، از شما در فرودگاه استقبال كند را بدهيد تا او شما را به محل سكونت معين‌شده ببرد. دانشجوياني كه نزد خانواده‌هاي استراليایي زندگي مي‌كنند، معمولا ميزبان در فرودگاه از آنها استقبال مي‌نمايد.

وسايل حمل و نقل عمومي در استراليا تميز، قابل اطمينان و ارزان است. براي مسافراني كه هميشه از وسايل عمومي استفاده مي‌كنند، تخفيف ويژه در نظر گرفته مي‌شود و براي دانشجويان تمام وقت نيز تخفيف‌هاي بيشتري در نظر گرفته مي‌شود. بيشتر كمپ‌هاي دانشگاهي يا كالج‌ها توسط وسايل نقليه عمومي قابل دسترسي مي‌باشند و تنها چند قدمي با ايستگاه اتوبوس يا ترن فاصله دارند. پرسنل دفاتر دانشجويان خارجي، نقشه‌ها و جداول زماني حركت ترن‌ها و اتوبوس ها را در اختيارتان مي‌گذارند. بعضي از مراكز آموزشي و تحصيلي، اتوبوس‌هاي رايگان دارند كه دانشجويان را به نزديكترين ايستگاه هاي ترن يا اتوبوس‌هاي خطوط عمومي منتقل مي‌كنند.

دوچرخه 

دوچرخه‌سواري يك روش عامه‌پسند براي رفتن به محل كار يا دانشگاه مي‌باشد. شهرهاي استراليا داراي خطوط مخصوص دوچرخه‌ مي‌باشند كه در اين خطوط، دوچرخه‌سواران مي‌توانند دوچرخه‌سواري كنند. دانشگاه ها يا كالج‌ها، محل مخصوصي براي قرار دادن دوچرخه دارند.

ماشين 

اگر گواهينامه رانندگي بين‌المللي داشته باشيد و اين گواهينامه معتبر باشد، مي‌توانيد با آن در استراليا به رانندگي بپردازيد. اگر بخواهيد مدت زيادي در استراليا بمانيد، بايد گواهينامه خود را در داخل استراليا تمديد كنيد.

يك ماشين دست دوم با وضعيت مناسب حدود 3000 تا 15000 دلار استراليا قيمت دارد. ماشين نو و دست اول از 15000 دلار به بالا مي‌باشد. ثبت ماشين و بيمه‌نامه شخص ثالث اجباري است و هزينه سالانه آنها حدود 600 تا 700 دلار استراليا است.

 

بهداشت عمومی

استراليا كشور بسيار امني است كه در آن، نرخ جرائم بسيار پايين مي‌باشد. در بيشتر شهرها، خيابان‌ها تميز و باز و در شب‌ها بسيار روشن مي‌باشد. دزدي و جرائم ديگر بسيار به ندرت اتفاق مي‌افتد و استراليا قانون سختگيرانه مواد مخدر و ضد اسلحه را با شدت اعمال مي‌كند. استراليا عاري از بيماري هایي است كه گردشگران در ساير كشورها به آن دچار مي‌شوند؛ حتي در مناطق گرمسير استراليا، بيماري هایي مانند تب زرد و مالاريا ديده نمي‌شود.

خدمات بهداشتي در استراليا از كيفيت بسيار بالایي برخوردار مي‌باشد كه بر اساس سيستم دولتي بوده و خدمات بهداشتي را براي كليه مردم مهيا مي‌سازد. بيمه پزشكي دانشجويان خارجي (OSHC) هزينه خدمات بهداشتي آنها را پوشش مي‌دهد. OSHC (بيمه پزشكي) براي كليه دانشجويان خارجي كه به استراليا مي‌آيند، اجباري است. بيشتر دانشگاه هاي بزرگ استراليا امكانات پزشكي را در داخل دانشگاه ها فراهم مي‌سازند و بعضي از آنها پزشكان متخصص را در خدمت دارند. مدارس و مراكز آموزشي كوچكتر، كاركناني دارند كه در كمك‌هاي اوليه پزشكي آموزش ديده‌اند. OSHC هزينه‌هاي ذيل را پوشش مي‌دهد:

 • هزينه كامل براي خدمات پزشكي كه در بيمارستان‌هاي دولتي ارائه مي‌شود.
 • 85 درصد هزينه براي خدماتي كه توسط پزشك در خارج از بيمارستان ارائه مي گردد.
 • قسمتي از هزينه نسخه‌هاي پزشكي را مي‌پردازد.
 • كل هزينه‌هاي مربوط به حمل اورژانسی توسط آمبولانس.

مراكز آموزشي (شامل دانشگاه ها، كالج‌ها و مدارس) كارت عضويت OSHC را صادر مي‌كنند كه با نشان دادن آن به پزشك مي‌توانيد از مزاياي اين كارت استفاده كنيد. OSHC همينطور هزينه خدماتي كه در بيمارستان‌هاي خصوصي انجام مي‌گيرد را مي‌پردازد. همسر دانشجو و فرزندان زير 18 سال او نيز شامل بيمه درماني مي‌شوند.

 

مسکن

بيشتر دانشجويان خارجي در استراليا در آپارتمان‌هاي اجاره‌اي زندگي مي‌كنند. شما مي‌توانيد در كمپ دانشگاه يا خارج از دانشگاه زندگي كنيد.

در دانشگاه ها و بعضي از مدارس حرفه‌اي، خوابگاه هاي دانشجویي وجود دارد. مزيت اقامت در خوابگاه اين است كه شما در نزديكي دانشگاه و ساير دانشجويان زندگي مي‌كنيد. شما در اين خوابگاه ها از اتاق خواب جداگانه برخورداريد، ولي در ساير امكانات مانند حمام، تلويزيون و لباسشویي با ديگران شريك خواهيد بود. در سالن‌هاي غذاخوري بعضي از خوابگاه ها، سه نوبت غذا به دانشجويان ارائه مي دهند و در ساير خوابگاه ها آشپزخانه مشترك موجود است كه دانشجويان مي‌توانند به پخت و پز بپردازند. همينطور براي دانشجويان دوره كارشناسي ارشد آپارتمان‌هایي رزرو مي‌گردد که عموما مبله مي‌باشند. دانشجويان خارجي در مدارس معمولا بصورت شبانه‌روزي اقامت دارند كه اين براي دانشجوياني مناسب است كه بسیار جوان بوده و قادر نمي‌باشند بطور مستقل زندگي كنند. بعضي از خانه‌هاي شبانه‌روزي، اتاقي منحصر به خودتان فراهم مي‌كنند؛ اما در ساير خانه‌ها، شما مجبور هستيد با ديگران شريك باشيد.

مسكن اجاره‌اي در استراليا بسيار راحت، تميز و امن است. طبق قانون، مالكين اماكن اجاره‌اي بايد مسكن خود را تميز و مرتب نگاه دارند و در آن دسترسي به آب و برق وجود داشته باشد. بيشتر اماكن داراي خطوط تلفن هستند. مالك، مسئول پرداخت تعميرات كلي و ضروري است. طبق قانون، در صورتي كه مالك از شما بخواهد خانه‌اش را ترك كنيد، مي‌بايستي حداقل دو هفته به شما مهلت دهد تا بتوانيد مسكن ديگري را پيدا كنيد.

   1. اقامت در خانه 

بعضي از خانواده‌هاي استراليایي ميزبان دانشجويان خارجي مي‌باشند. دانشجوياني كه علاقه مند به این نوع اقامت باشند، مي‌توانند نزد خانواده‌هاي استراليایي زندگي كنند. اين حالت، فقط شامل اجاره اتاق است و خودتان مسئول غذا و شستشوي البسه خود مي‌باشيد؛ يا اينكه به صورت اتاق و غذا مي‌باشد كه در اين صورت خانواده ميزبان، غذا و (گاهی اوقات) خدمات شستشوي البسه را فراهم مي‌كنند. اقامت در خانواده معمولاً از طريق دانشگاه ها يا كالج‌ها انجام مي‌گيرد تا بدين وسيله اطمينان حاصل شود كه دانشجويان در خانواده‌هایي اقامت مي‌كنند كه مي‌توانند نيازهاي آنها را برآورده سازند.

   2. خانه‌ها، آپارتمان‌ها يا سوئيت‌هاي اجاره‌اي 

در استراليا دانشجويان 17 ساله يا بيشتر، غالبا يك سوئيت يا خانه را به صورت اشتراكي اجاره مي‌كنند. در خانه‌هاي اجاره‌اي معمولا 2 الي 4 دانشجو زندگي مي‌كنند. در اين خانه‌ها، اتاق خواب شما جداگانه است؛ ولي در حمام، آشپزخانه و غيره با ديگران شريك هستيد. هزينه اجاره، برق، گاز و تلفن به صورت اشتراكي پرداخت مي‌شود.

    3. اقامت در هتل و مهمانخانه‌ها 

استراليا هتل‌ها و مهمانخانه‌هاي مختلفي دارد. اين اماكن، اتاق‌هایي را براي اقامت كوتاه‌مدت به شما اجاره مي‌دهند كه بعد از قطعي‌شدن مسكن مناسب از اين اماكن خارج مي شويد.

 

هزینه های زندگی (Costs of living in Australia)

دانشجويان خارجي بطور متوسط سالانه 11200 دلار هزينه مي‌كنند. اين هزينه در قياس با هزينه در كشورهاي انگليس و آمريكا بسيار ارزان مي‌باشد. رقم فوق (11200 دلار) شامل هزينه مسكن، غذا، لباس، سوخت، برق، تلفن و ساير هزينه‌هاي زندگي است. شهريه دانشگاه به صورت مجزا محاسبه مي‌گردد.

هزینه های زندگی در استرالیا نسبت به تحصیل در آمریکا یا انگلستان بسیار کمتر است و این کمتر بودن هزینه ها موجب مقرون به صرفه بودن تحصیل در استرالیا با یک نرخ زندگی مناسب نسبت به دیگر کشورهاست. دانشجو بایستی حداقل مبلغ ۱۸۰۰۰ دلار استرالیا را به عنوان هزینه های زندگی خود در استرالیا کنار بگذارد. هزینه های زندگی بسته به شهر محل تحصیل و کیفیت زندگی دانشجو متفاوت خواهد بود.

استرالیا از سطوح عالی رفاهی و هزینه های مناسب زندگی بهره مند است. انتخاب شما برای مکان تحصیلی خود، خواه در یک شهر بزرگ و یا نواحی اطراف شهری و همچنین الگوی زندگی شخصی شما، سطح نهایی هزینه هایتان را تعیین می نماید.
شرایط مختلفی برای مسکن دانشجویانی که در استرالیا تحصیل می نمایند، وجود دارد. بسیاری از دانشگاه ها و دانشکده ها دارای مراکز اقامتی برای دانشجویان هستند که امکانات خواب، آسایش و خوراک دانشجویان را فراهم می آورند.
دانشجویان می توانند در صورت تمایل، آپارتمان و یا خانه ای را اجاره نمایند که معمولا این کار به صورت اشتراکی با چند دانشجوی دیگر انجام می پذیرد.
بسیاری از دانشجویان حداقل برای چند ماه اول ترجیح می دهند که با خانواده های استرالیایی اقامت گزینند. به این نحوه اقامت، " اقامت در منزل" می گویند که در آن، اتاق و غذای شخص در نظر گرفته شده است.

هزینه ها و امکان انتخاب هر روش در نقاط مختلف استرالیا متفاوت می باشد. بسیاری از مؤسسات آموزشی در استرالیا، شخصی را به عنوان افسر مسئول برای کمک در امر انتخاب مکان زندگی در نظر می گیرند تا بتوانند به دانشجویان در امر انتخاب مسکن و مکان زندگی در داخل و یا در نزدیکی مؤسسه آموزشی کمک نمایند.

هزینه های در نظر گرفته شده زیر تخمینی می باشند:

 1. هم خانگی با خانواده های استرالیایی همراه با خوراک روزانه:  270  110 دلار استرالیا در هفته
 2. مسافرخانه و اقامتگاه های موقت برای دانشجویان:  135 80 دلار استرالیا در هفته
 3. هم اتاقی با دانشجویان دیگر: 160 - 50 دلار استرالیا در هفته
 4. اجاره خانه و یا اتاق: 350 – 70 دلار استرالیا در هفته
 5. خوابگاه دانشگاه: 250 – 80 دلار استرالیا در هفته
 6. پانسیون شبانه روزی (هزینه های ثبت نام منظور نگردیده اند): 110008000 دلار استرالیا در سال
   

آپارتمان های دانشگاه، کالج های اقامتی و ساختمان های قابل سکونت مرتبط با مؤسسه آموزشی (که شامل همه امکانات زندگی و غذا نیز می باشند)، ممکن است در اختیار دانشجویان تمام وقت با هزینه مناسب قرار گیرد. 
بهرحال تعداد درخواست ها برای برخورداری از این مراکز بسیار بالاست و این درخواست ها باید توسط مؤسسه آموزشی مرتبط ارزیابی گردد.

 

(+98) 513-760-2814
info@parsinehsadra.com
ساعت کاری 8.30 - 15.30
به جز ایام تعطیل
خراسان رضوی ، مشهد ، بلوارسجاد
بنفشه 3 ، پلاک 180