استرالیا دارای مساحت 7,692,024 مترمربع (7/4 برابر ایران) می باشد که این باعث شده از این نظر ششمین کشور وسیع دنیا شناخته شود. کشور استرالیا در نیمکره جنوبی قاره اقیانوسیه و میان اقیانوس آرام و اقیانوس هند و منجمد جنوبی قرار دارد. استرالیا شامل قاره اقیانوسیه، جزیره تاسمانی و تعدادی جزیره کوچک دیگر می باشد. کشور استرالیا به شکل جزیره است و با هیچ کشور دیگری هم مرز نیست؛ ولی نزدیک ترین کشورها به استرالیا، از شمال غربی، اندونزی و از جنوب شرقی، نیوزلند هستند. استرالیا، گینه نو، نیوزلند و برخی از کشورهای کوچک که به صورت جزیره در اقیانوس آرام پراکنده شده اند، قاره اقیانوسیه را تشکیل می دهند. این قاره، کوچک ترین و کم جمعیت ترین قاره جهان است. مرکز استرالیا پست و اطراف آن، مرتفع است.

براساس آمار منتشر شده در سال 2011، استرالیا با 22.540.355 نفر جمعیت، پنجاه و یکمین کشور پر جمعیت جهان است. از نظر تراکم جمعیت، با 277 نفر در هر کیلومتر مربع، در مرتبه دویست و بیست و هفتم جهان است. استرالیا با توجه به وسعتش جمعیت کمی دارد.

پایتخت این کشور کانبرا است. دو شهر مهم این کشور نیز سیدنی و ملبورن می باشد. استرالیا دارای 2 قلمرواصلی (سرزمین های شمالی و قلمرو اصلی استرالیا) و 6 استان به شرح زیر می باشد:

  • نیو ساث ولز
  • ویکتوریا
  • وسترن استرالیا
  • تاسمانی
  • ساث استرالیا
  • کویینزلند

اغلب شهرهای بزرگ و مناطق پر جمعیت استرالیا در جنوب شرقی آن واقع شده است. می توان گفت هفتاد درصد جمعیت این کشور، در ده شهر بزرگ آن ـ که اکثرا در دشت ها و سرزمین های حاصل خیز سواحل شرقی و سواحل جنوب شرق واقع هستند ـ زندگی می کنند. متوسط سن جمعیت استرالیا بالا و میزان زاد و ولد در آن، رو به کاهش است؛ زیرا امروزه تعداد بیشتری از زنان، دیرتر ازدواج می کنند و بچه های کمتری دارند. رشد سالانه جمعیت این کشور 20/1 درصد است.

 

آب و هوا

یکی از بزرگترین جاذبه های استرالیا آب و هوای معتدل آن است. تغییرات آب و هوایی استرالیا به شدت دیگر قاره ها نیست و این، به دلیل احاطه شدن آن توسط دریا است. در استرالیا فصل ها مخالف نیمکره شمالی است؛ به عبارتی زمانی که در اروپا زمستان است، در استرالیا تابستان است. مطبوع ترین فصل های استرالیا بهار و پاییزند. با داشتن یک پیش آگاهی در مورد آب و هوای این کشور، دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در استرالیا را دارند، می توانند برنامه ریزی برای انجام فعالیت های خود داشته باشند.

آب و هوای استرالیا بطور قابل توجهی متأثر از جریان های اقیانوسی می باشد که این موجب خشکسالی های دوره ای در این قاره می شود. این عامل به همراه سیستم کم فشار حاره­ ای باعث به ­وجود آمدن گردباد در مناطق شمالی استرالیا می شود. بطور کلی نیمی از سرزمین استرالیا نیمه خشک و یا بیابان است. مناطق شمالی استرالیا دارای آب و هوای حاره ای و باران های موسمی و جنوب غربی این کشور، دارای آب و هوای مدیترانه­ ای و جنوب شرقی دارای آب و هوای گرم می باشد.

 

ميانگين درجه حرارت در استراليا (به درجه سانتيگراد) 

شهرهاي عمده

زمستان

تابستان

آدلايد، جنوب استراليا

18-7

28-14

بريزبن، كویينزلند

24-10

29-19

كانبرا

16-0

28-11

داروين، قلمرو شمالي

33-20

33-25

هوبارت، تاسمانيا

15-4

22-11

ملبورن، ويكتوريا

17-6

26-13

پرث، غرب استراليا

20-9

30-17

سيدني، نیوساث ولز

20-8

26-17

در استراليا بيشتر مردم در حاشيه قاره زندگي مي‌كنند كه سرسبزترين مناطق مي‌باشند و كوه‌هاي استراليا و جنگل‌هاي انبوه در آن قرار دارد. 

(+98) 513-760-2814
info@parsinehsadra.com
ساعت کاری 8.30 - 15.30
به جز ایام تعطیل
خراسان رضوی ، مشهد ، بلوارسجاد
بنفشه 3 ، پلاک 180