ایالت تاسمانیا

تاسمانیا، نام جزیره و ایالتی در جنوب شرق استرالیا است. تاسمانیا در ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرقی قاره اقیانوسیه، جای گرفته است و تنگه باس این دو توده خشکی را از هم جدا می‌کند. مرکز آن شهر هوبارت است.

جمعیت

شمار مردمانش ۴۸۴٫۷۰۰ تَن (مارس ۲۰۰۵، اِی بی اِس) و گستره‌اش ۶۸٫۳۳۲ کیلومتر مربع (۲۶٫۳۸۳ مایل مساحت) می‌باشد.

تاریخ

طی بخش عمده‌ای از صد هزار سال گذشته تاسمانی به خاک اصلی استرالیا چسبیده بود، به همین خاطر احتمالاً پس از رسیدن انسان‌ها به استرالیا دیری نگذشته‌است که آدمیان به تاسمانیا نیز رسیده‌اند. در پی بالا رفتن سطح دریاها، تاسمانیا حدود ۱۰ هزار سال پیش از خاک اصلی جدا شده‌است. نخستین ساکنان بومی استرالیا در حدود ۶۰ هزار سال پیش به استرالیا رسیدند. بومیان تاسمانیا بزرگ‌جثه بودند و از نظر ظاهری به سیاه‌پوستان آفریقا می‌ماندند. قد مردان بین ۱٬۶۳ تا ۱٬۷۰ متر بود و گاه تا دو متر نیز می‌رسید. باستانی‌ترین نقاط باستان‌شناختی تاسمانی عبارتند از غار وارین (Warreen) با ۳۴٫۷۹۰ قدمت و غار پارمرپار میتانیر (Parmerpar Meethaneer) که بین ۴۴٫۲۰۰ و ۳۴ هزار سال دیرینگی دارد. با ورود اروپائیان به این سرزمین، جنگی طولانی و خونین میان آن‌ها در گرفت و همگی نابود شدندمهاجران اروپائی نه تنها با ساکنان بومی منطقه با زبان داغ اسلحه سخن گفتند، بلکه میان آن‌ها بیماری‌هایی شیوع دادند تا بطور کامل ۲۰۰ بومی باقیمانده در منطقه را نیز نابود نمایند.

طبیعت

تاسمانیا را ایالت طبیعی (Natural State) و جزیره بازیابی جوانی (Island of Rejuvenation)  می‌خوانند که به محیط طبیعی فراوان و تقریباً دست‌نخورده‌اش بازمی‌گردد. ۴۰٪ از زمین‌های تاسمانیا رسماً حفاظت‌شده، پارک ملی و میراث جهانی است.

 

 

(+98) 513-760-2814
info@parsinehsadra.com
ساعت کاری 8.30 - 15.30
به جز ایام تعطیل
خراسان رضوی ، مشهد ، بلوارسجاد
بنفشه 3 ، پلاک 180