ایالت ویکتوریا

ویکتوریا ایالتی است واقع در جنوب شرق کشور استرالیا، مرکز ایالت ویکتوریا شهر ملبورن است.

این ایالت از شمال به نیو ساوت ولز، از غرب به استرالیای جنوبی و از جنوب به دریاهای آزاد محدود است. بلندترین نقطه آن کوه بوگونگ با ارتفاعی کمتر از دو هزار متر و پستترین جای آن کرانه های جنوبی است که هم سطح دریاست. ملبورن با مساحت 8806 کیلومترمربع درجنوب شرقی استرالیا قرار دارد و دومین شهر پرجمعیت استرالیاست. از نظر جغرافیایی این شهر در محل اتصال رود یارا در امتداد خلیج بزرگ و طبیعی فیلیپ واقع شده است.

جمعیت

ایالت ویکتوریا حدود 5 میلیون جمعیت دارد و ملبورن مرکز آن با جمعیت حدود 3/9 میلیون نفر پس ازسیدنی، دومین شهر پرجمعیت استرالیاست. این شهر در آمار سال 2013-2014 در میان بهترین شهرهای دنیا برای زندگی کردن می باشد.

ملبورن را شهری چند فرهنگی می دانند.این شهردارای سومین جامعه بزرگ یونانی دردنیاپس ازدوشهرآتن وتسالونیکی دریونان است.قیمت مناسب مسکن وهزینه پایین ترزندگی، نسبت به شهرهای دیگردراسترالیا ، ازعوامل جذب مهاجران فراوان به این شهرهستند. از دیگر شهرهای مهم این ایالت میتوان به اینها اشاره کرد:

 • بالارت Ballarat
 • بندیگو Bendigo
 • لاتروب Latrobe City
 • بنالا Benalla

آب و هوا

آب و هوای شهر ملبورن، اقیانوسی است و فشار هوا و باد های منطقه، اغلب شرایط آب و هوایی متغیری در این شهر ایجاد می کند. زمستان های این شهر از دیگر شهرهای استرالیا سردتر است ولی در فصل بهار، آب و هوای آن معتدل و دل انگیز، همراه با آسمانی صاف است.

زبان

در این شهر حدود 180 گویش و زبان وجود دارد ولی زبان اصلی آن انگلیسی است و پس از آن زبان های چینی، ایتالیایی، یونانی و ویتنامی بیشترین استفاده را در این شهر دارند.

مذهب

در سال 2006، 28/3 درصد از ساکنان ملبورن، کاتولیک، 20 درصد بدون مذهب مشخص و مابقی معتقد به ادیان اسلام، یهود، هندو بودایی بوده اند.

جشنواره ها

ملبورن مهد و مرکز پیدایش صنعت فیلم سازی و سینما، تلویزیون، رقص باله، هنر امپرسیونیسم، سبک های مختلف رقص مثل نیو وگ و ملبورن شافل در استرالیا و مرکز مهم موزیک کلاسیک و امروزی در این کشور است. فوتبال به روش استرالیایی نیز در ملبورن ابداع شده است.

ملبورن شهری با نشانه های فرهنگی از سراسر جهان است. این شهر در فهرست شهرهای ادبی جهان در یونسکو، در ردیف دوم پس از ادینبورگ اسکاتلند قرار دارد. هر سال ملبورن میزبان جشنواره های مختلفی است که برخی از آنها عبارتند از:

 • فستیوال موسیقی تابستانی (Summer Music Festival):

این فستیوال موسیقی الکترونیکی، در ماه ژانویه در مرکز هنرهای ویکتوریا برگزار می شود.

 • فستیوال سنت کیلدا(St.Kilda Festival):

این فستیوال از پنجم تا سیزدهم فوریه برگزار می شود و شامل اجرای موسیقی، نمایشگاه غذا و سرگرمی های خاص کودکان است.

 • فستیوال موسیقی ملبورن(Melbourne Music Festival):

این فستیوال در فوریه با موضوع موسیقی محلی برگزار می شود.

 • جشنواره مومبا (Momba Festival):

در سال 1955 آغاز شد و اکنون یکی از بزرگترین جشنواره های ملبورن است که در طول چهار روز در اواسط ماه مارس برگزار می شود و شامل برنامه هایی از قبیل موسیقی، مسابقات قایق رانی، آتش بازی، نمایش، مسابقات اسکی قهرمانی، رقص و تئاتر و غیره است.

 • جشنواره غذاوشراب(Melbourne Food and Wine Festival):

یکی ازبزرگترین جشنواره های جهان است که هر سال در ماه مارس با ارائه غذاهای با کیفیت و لذیذ برگزار می شود. این جشنواره از سال 1993 فعالیت خود را با دوازده برنامه آغاز کرد که اکنون این تعداد به 140 برنامه در طول شانزده روز رسیده و تعداد زیادی آشپزهای ماهر از سراسر جهان را به خود جذب می کند.

 • جشنواره بین المللی کمدی ملبورن (Melbourne International Comedy):

سومین جشنواره کمدی بزرگ جهان و یکی از بزرگترین وقایع فرهنگی استرالیاست که ازسال 1987 فعالیت خود را شروع کرده و هر سال در ماه آوریل به مدت چهار هفته برگزار می شود. شرکت کنندگان این جشن، صدها نفر از هنرمندان بین المللی اند.

 • فستیوال بین المللی جاز ملبورن (Melbourne Jazz Festival):

این فستیوال همه ساله از سال 1998 در اواخر آوریل و اوایل می در این شهر برگزار می شود.

 • نمایشگاه بین المللی گل و گیاه ملبورن :

(Melbourne International Flower and Garden Show)

هر سال در اوایل آوریل در ساختمان نمایشگاه سلطنتی و باغ های کارلتون برگزارمی شود. این نمایشگاه در سال 2005 موفق ترین و بزرگ ترین رویداد مربوط به باغبانی در نیمکره جنوبی شناخته شد و در میان پنج نمایشگاه برتر گل و گیاه جهان قرار گرفت.

 • جشنواره بین المللی جازفرینج (Jazz Fringe International Festival):

اولین بار در سال 2005 برگزار شد و یکی از جشنواره هایی است که سالانه و در اوایل می با حضور دویست هنرمند از سراسر جهان و استرالیا و 55 برنامه در ملبورن برگزار می گردد. کنسرت های آزاد در میدان فدراسیون، کلاس های آموزش موسیقی برای کودکان و جلسات و نشست های موسیقی جاز از برنامه های این جشن است.

 • فستیوال نکست ویو (Next wave Festival):

فستیوالی دوسالانه است که به مدت 2 هفته در می برگزار می شود. در این فستیوال کارهای هنری افراد بین 18 تا 30 سال در هر نوع زمینه ای از هنر به نمایش گذارده می شود از جمله رقص، تئاتر، هنرهای تجسمی، نمایش، ادبیات و... این فستیوال در سال 1948 آغاز به کار کرده است.

 • جشنواره بین المللی فیلم (MIFF International Film Festival):

در سال 1951 فعالیت خود را آغاز کرد و هر سال به مدت سه هفته از اوایل جولای تا اواسط آگوست با نمایش چهارصد فیلم از پنجاه کشور مختلف برگزار می شود. این فستیوال یکی از قدیمی ترین ها در نوع خود در دنیاست. چندین برنامه دیگر در کنار این فستیوال برگزار می شوند از جمله فستیوال بین المللی انیمیشن ملبورن و فیلم های زیرزمینی.

 • جشنواره استنسیل (Stencil Festival):

آغاز به کار این جشنواره در سال 2004 با نمایش آثار هنرمندان بین المللی بوده است و هر سال به مدت ده روز در آگوست با برپایی نمایشگاه های مختلف، نمایش های زنده، سخنرانی هنرمندان، کلاس های مهارتی و نمایش فیلم های خیابانی برای عموم مردم و با حضور 150 هنرمند از سراسر جهان برگزار می شود.

 • جشنواره نویسندگان (Writers Festival):

این فستیوال همه ساله به مدت 10 روز در سپتامبر برگزار می شود. در این فستیوال بیش از 430 نویسنده بین المللی و محلی شرکت می کنند و کارهای خود را ارائه می دهند. مرکز اصلی برگزاری این جلسات در سالن تئاتر آتنیوم ملبورن است.

 • جشنواره دوچرخه سواری (Cycling Festival):

این جشنواره اولین بار در سال 1993 برگزار شد. محل آن بوستان ویکتوریاست و شرکت کنندگان، مسافتی به طول 210 کیلومتر در اطراف بندرگاه فیلیپ در طول یک روز طی می کنند. این جشنواره در اواخر اکتبر برگزار می گردد.

 • جشنواره فرینج ملبورن (Melbourne Fringe Festival):

جشنواره ای هنریست که هر سال، سه هفته از اواخر سپتامبر تا اوایل اکتبر برگزار می شود و معمولا با شروع جشنواره بین المللی هنر ملبورن تداخل دارد. این جشنواره شامل اجراهای هنری مختلف در زمینه های تئاتر، کمدی، موسیقی، فیلم و... است.

 • جشنواره بین المللی هنر (International Arts Festival):

یکی از رویدادهای فرهنگی و هنری شهر ملبورن که به مدت 17 روز در ماه اکتبر برگزار می شود. این فستیوال از سال 1986 با نمایش رایگان رقص، تئاتر، موسیقی، هنرهای چندسانه ای و هنرهای تجسمی در فضای باز و با شرکت هنرمندانی از استرالیا و کشورهای مختلف برگزار می شود. سالانه حدود پانصد هزار نفر از این مراسم بازدید می کنند.

شرایط کار و اقتصاد و صنعت

ملبورن مرکز مهمی برای فعالیت های تجاری و صنعتی استرالیاست و در میان پنجاه شهر برتر تجاری دنیا (سال 2007)، در رده سی و چهارم قراردارد. بیشتر شرکت های بزرگ استرالیا از جمله شرکت حفاری معدن بی اچ پی در این شهر هستند و انجمن تجاری استرالیا نیز در ملبورن واقع شده است. شرکت بی اچ پی از لحاظ درآمد، بزرگ ترین شرکت حفاری معدن در دنیاست. این شهر، قطب اصلی فن آوری استرالیا شناخته شده است. مرکز صنعت فن آوری اطلاعات و ارتباطات استرالیا که سالانه معاملاتی به میزان 8/19 میلیارد دلار و حدود 615 میلیون دلار صادرات دارد، در این شهر است.

دفاتر اصلی بانک های ان. ای. بی و ای. ان. زد، دو بانک از چهار بانک معروف استرالیا در این شهر قرار دارد. مرکز اصلی صنعت اتوموبیل سازی در این شهر است. کارخانه هایی از قبیل تویوتا و فورد نیز در این شهر شعبه دارند. صنعت گردشگری نیز نقش مهمی در اقتصاد ملبورن ایفا می کند. در سال 2009، تقریبا 9/15 میلیون نفر گردشگر داخلی و 1.4 میلیون نفر گردشگر بین المللی از این شهر دیدن کرده اند. در این سال، شهر ملبورن، اولین بار بیش از سیدنی گردشگر داخلی داشت. از جمله گروه های مختلف توریست ملبورن، گروه های ورزشی هستند که به دلیل برگزاری مسابقات ورزشی این منطقه به آن سفر می کنند.

بندرشهر ملبورن سالیانه 39 درصد از مبادلات کانتینری کشور را انجام می دهد. درسال 2007، حدود دو میلیون کشتی در این بندرگاه توقف داشته و از آن عبور کرده اند. ملبورن، چهار فرودگاه و فرودگاه بین المللی ملبورن، دومین فرودگاه مهم استرالیاست که نقش مهمی در اقتصاد شهر دارد.

دانشگاه ها

ملبورن دانشگاه های زیادی دارد که در میان آنها دانشگاه ملبورن و دانشگاه موناش معتبرتر هستند. این دو دانشگاه، عضو گروه هشت دانشگاه های استرالیا نیز هستند. وجود دانشگاه هایی معتبر در شهر ملبورن باعث شد تا این شهر در سال 2008 در ردیف چهارم برترین شهرهای دانشگاهی جهان بعد از لندن، بوستون و توکیو قرار بگیرد.

 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه دیکین
 • دانشگاه آر. ام. آی. تی (RMIT)
 • دانشگاه لاتروب
 • دانشگاه ویکتوریا
 • دانشگاه کاتولیک

این دانشگاه در سال 1991 تاسیس شد و رشته های مهم آن شامل هنر، تجارت، آموزش، علوم ورزشی، سیستم های پردازش اطلاعات، پرستاری، موسیقی، علوم اجتماعی، روان شناسی و هنرهای تجسمی است و نیز بیش از یک قرن است که آموزش های دینی مربوط به فرقه کاتولیک در این مکان انجام می شود.

(+98) 513-760-2814
info@parsinehsadra.com
ساعت کاری 8.30 - 15.30
به جز ایام تعطیل
خراسان رضوی ، مشهد ، بلوارسجاد
بنفشه 3 ، پلاک 180